Astăzi, 30 septembrie 2009, s-au împlinit doi ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel în demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.

De la orele 12.00, în Catedrala patriarhală, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a fost oficiată o slujbă de Te Deum. La eveniment au participat 20 de membri ai Sfântului Sinod, reprezentanţi ai autorităţilor centrale şi locale, personalităţi ale vieţii publice româneşti, membri ai Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc şi ai Permanenţei Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureştilor şi alţi invitaţi, clerici şi mireni.

Evenimentele aniversare dedicate împlinirii a doi ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel au continuat, începând cu ora 13, cu un moment aniversar, care s-a desfăşurat în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei. Aici au fost prezentate sintetic activităţile pastoral-misionare, social-filantropice, cultural-educaţionale desfăşurate, sub îndrumarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de Administraţia patriarhală şi Arhiepiscopia Bucureştilor de la 30 septembrie 2008 până în prezent.

În cuvântul de învăţătură, Preafericirea Sa a evocat personalitatea Sfântului Grigorie Luminătorul, mulţumind totodată pentru lumina pe care Mântuitorul Iisus Hristos a revărsat-o în sufletele credincioşilor Bisericii Ortodoxe Române. De asemenea, Patriarhul României a subliniat necesitatea de a mulţumi pentru darurile primite atât de la Dumnezeu cât şi de la semeni. Omul, ca fiinţă euharistică, mulţumeşte lui Dumnezeu pentru binefacerile sale, a arătat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

De asemenea, Patriarhul României a mulţumit tuturor celor care susţin activitatea sfinţitoare şi mântuitoare a Bisericii.