Preasfinţitul Corneliu va sfinţi, în zilele de 20 şi 21 mai, două lăcaşuri de închinăciune din Protopopiatul Bârlad. Prima biserică care va fi sfinţită duminică, 20 mai, se află în filia Fundu Văii, a parohiei Orgoieşti - Lipovăţ. Luni, 21 mai, Preasfinţia Sa va binecuvânta lucrările la Biserica cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sfânta Ecaterina" din Bârlad.

Biserica din filia Fundu Văii, a parohiei Orgoieşti - Lipovăţ, Protopopiatul Bârlad, va fi sfinţită duminică de Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor. Lucrările la acest sfânt lăcaş au fost demarate, cu sprijinul unor fii ai satului, întrucât satul Fundu Văii nu avea biserică pentru cele 170 de familii. În luna iulie a anului 2007 a fost pusă piatra de temelie pentru lăcaşul de închinăciune ocrotit de Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena.

"Este lăudabil faptul că unii credincioşi se întorc în satele unde s-au născut pentru a face o jertfă pentru spiritualitatea noastră românească ortodoxă. Familia Neacşu Lazăr şi Elena au contribuit la ridicarea bisericii din Fundu Văii, dotând-o cu mobilier şi împodobind-o cu pictură în tehnica frescă. De asemenea, această familie a ridicat o casă socială pentru a servi nevoilor religioase şi spirituale ale credincioşilor din filia Fundu Văii. Satul Fundu Văii se află la o distanţă de 48 de kilometri de Bârlad, fiind lăudabil efortul ctitorilor pentru noua biserică", a spus pr. Vasile Lăiu, protopop al Protopopiatului Bârlad, care a amintit că filia Fundu Văii, a parohiei Orgoieşti - Lipovăţ este păstorită din anul 1999 de pr. Ciprian Petru Căpriţă.

12 ani de jertfă la Biserica "Învierea Domnului" din Bârlad

De sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, PS Corneliu va târnosi Biserica cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sfânta Ecaterina" din Bârlad. Piatra de temelie a acestui sfânt lăcaş a fost pusă în luna mai a anului 2000, tot atunci fiind demarate lucrările de construcţie. S-a ridicat mai întâi demisolul, al cărui altar a fost sfinţit în luna septembrie a anului 2002 şi unde s-a slujit până în prezent. Ulterior au fost continuate lucrările la biserica mare. "Această ctitorie a fost posibilă prin strădania părintelui paroh Petru Silviu Giuşcă, care a avut sprijinul ing. Constantin Constantinescu, care a contribuit la ridicarea acestui lăcaş de închinăciune în amintirea soţiei lui, dr. Irina Ecaterina Constantinescu. După ce soţia inginerului Constantin Constantinescu a trecut la cele veşnice, domnia sa a considerat oportun să facă această jertfă. Sfântul lăcaş se remarcă printr-o arhitectură deosebită şi prin pictura în tehnica frescă. La această biserică a contribuit prin atenţia şi supravegherea nemijlocită a tuturor lucrărilor, în special latura artistică şi de înfrumuseţare, prof. Didu Clapon, membru în Adunarea eparhială a Eparhiei Huşilor şi în Adunarea Naţional-Bisericească", a declarat pr. protopop Vasile Lăiu.

"Cele două sfinţiri de biserici vor fi o binecuvântare"

Catapeteasma este frumos sculptată în lemn de tei, fiind acoperită cu foiţă de aur de Centrul de Conservare şi Restaurare a Patrimoniului de Artă Creştină "Resurrectio" din cadrul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei. Cele trei clopote au fost turnate în Austria, la Innsbruck, în trei note muzicale. Târnosirea unui lăcaş de închinăciune reprezintă un moment de bucurie pentru ctitori, dar şi pentru alţi credincioşi care înalţă rugăciuni către tronul Preasfintei Treimi. "Considerăm că cele două sfinţiri de biserici vor fi o binecuvântare pentru protopopiatul nostru, prin prezenţa Preasfinţitului Corneliu şi prin participarea unui număr cât mai mare de credincioşi care vibrează la chemarea Bisericii în ceea ce priveşte slujirea lui Dumnezeu şi a omului. Dăm slavă lui Dumnezeu că iată, de aici încolo, două biserici au fost înălţate pentru ca oamenii să aducă rugăciuni pentru cei care sunt ctitori, binefăcători, închinători şi ostenitori. Dumnezeu să răsplătească jertfa celor care s-au ostenit pentru aceste biserici", a adăugat pr. protopop Vasile Lăiu.

Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din filia Fundu Văii, a parohiei Orgoieşti - Lipovăţ