La praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Episcopia Huşilor a fost în sărbătoare, întrucât chiriarhul ei, Preasfinţitul Părinte Corneliu, a aniversat 10 ani de slujire arhierească.

Evenimentul a fost marcat prin oficierea Sfintei Liturghii de către Preasfinţia Sa înconjurat de un ales sobor de 18 preoţi şi 4 diaconi. Din soborul de slujitori au făcut parte clericii din Administraţia Eparhială, părinţii protoierei din cele cinci protopopiate ale eparhiei, membrii celor două Consistorii Eparhiale, slujitorii Catedralei Episcopale şi alţi invitaţi clerici.

În timpul Sfintei Liturghii, în cadrul ecteniei întreite, au fost rostite rugăciuni de mulţumire pentru toate binefacerile revărsate asupra Preasfinţitului Părinte Episcop Corneliu în răstimpul celor 10 ani de arhierie.

După momentul împărtăşirii clericilor, Preasfinţia Sa a rostit un însufleţitor cuvânt de învăţătură privitor la evenimentul deosebit prăznuit de Biserică şi anume Intrarea Maicii Domnului în Biserică, explicând credincioşilor amănuntele acestei etape din viaţa Maicii Domnului.

A urmat momentul în care Preasfinţia Sa a împărtăşit un număr mare de credincioşi şi elevi seminarişti prezenţi la slujbă.

La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotesit în treapta de protosinghel pe ieromonahii Iorest Matei şi Serafim Mihalache, vieţuitori ai Mănăstirii „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din cadrul Centrului Eparhial Huşi. Momentul a fost urmat de hirotesia în arhidiacon a părintelui profesor Andrei Zăgan, directorul Seminarului Teologic Liceal „Sf. Ioan Gură de Aur” din Huşi.

După Sfânta Liturghie, părintele arhimandrit Serafim Bodnar, Exarhul mănăstirilor din eparhie, a vorbit celor prezenţi despre momentul festiv din viaţa Părintelui Episcop Corneliu, adresând ierarhului nostru urări de viaţă îndelungată, sănătate şi realizări în slujirea eparhiei.

La cuvântul părintelui exarh, Preasfinţitul Părinte Episcop Corneliu a răspuns mulţumind Bunului Dumnezeu pentru toate darurile oferite pe parcursul acestor ani. Tot Preasfinţia Sa a rememorat cei 10 ani de slujire arhierească şi a amintit o parte din realizările acestei perioade printre care amintim sprijinul substanţial oferit celor în nevoie, persoane sărace sau aflate pe paturile spitalelor din judeţ, hirotonia tinerilor candidaţi pe seama parohiilor din eparhie, sfinţirea de biserici, efectuarea de vizite canonice şi slujiri arhiereşti sau activitatea de profesor în cadrul Seminarului Teologic din Huşi.

După acest moment, clericii, elevi seminarişti şi credincioşii prezenţi au cântat Preasfinţitului Părinte Corneliu tradiţionalul „La mulţi ani” şi au intonat imnul arhieresc pentru cel care este rânduit de Dumnezeu să fie cel de al 51-lea Episcop al acestei venerabile eparhii moldave.

În timp ce Preasfinţia Sa părăsea catedrala a fost înconjurat cu multă dragoste de către credincioşii şi elevii seminarişti prezenţi, care au oferit flori şi au adresat urări de sănătate şi zile îndelungate ierarhului care păstoreşte cu multă dragoste şi responsabilitate Episcopia Huşilor.

Momentul festiv a fost continuat prin agapa frăţească oferită celor prezenţi de către Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

În după amiaza zilei, Preasfinţia Sa a efectuat o vizită pastorală la Mănăstirea Dimitrie Cantemir, unde biserica veche de lemn şi-a serbat hramul.