Credincioşii din toată Eparhia Huşilor au participat ieri la hramul Catedralei episcopale din Huşi, închinată Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. Străvechea ctitorie ştefaniană a devenit loc de pelerinaj atât pentru fiii şi fiicele din parohiile Episcopiei Huşilor, cât şi pentru persoane din afara graniţelor ţării, care au dorit să se bucure de sărbătoarea sfinţilor pomeniţi ieri în calendarul Bisericii noastre.

Catedrala episcopală din Huşi a îmbrăcat ieri straie de sărbătoare când şi-a cinstit ocrotitorii, pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel. Credincioşii care au venit să se roage şi să participe la manifestările dedicate hramului sfântului lăcaş s-au închinat la racla ce adăposteşte moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, aduse din parohia Feredeni, Protopopiatul Hârlău, şi la racla în care se află mâna dreaptă a Sfintei Muceniţe Chiriachi, odor de mare preţ al Catedralei episcopale din Huşi. Oamenii au intrat apoi în lăcaşul de închinăciune pentru a săruta sfintele icoane şi pentru a se ruga Mântuitorului Hristos, Maicii Domnului şi sfinţilor să le dăruiască cele de folos pentru mântuirea sufletelor.

"Am venit să mă rog pentru iertarea păcatelor. M-am închinat moaştelor Sfântului Gheorghe şi Sfintei Chiriachi. Nădăjduiesc în ajutorul lui Dumnezeu şi în mijlocirea sfinţilor că poate viaţa noastră se va schimba în bine", a declarat Mariana Dima din Huşi.

În jurul orei 9:00, soborul de preoţi, format din părinţii consilieri ai Centrului eparhial Huşi, protopopi, părinţii stareţi şi duhovnici de la mănăstirile Eparhiei Huşilor şi slujitori ai sfintelor altare din cele trei protopopiate ale eparhiei, i-a întâmpinat la Reşedinţa episcopală pe PS Corneliu, Episcopul Huşilor, şi pe PS Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande. În sunetul cântării "Pre stăpânul", ierarhii, preoţii şi diaconii s-au îndreptat spre baldachinul în care se aflau moaştele Sfântului Gheorghe şi ale Sfintei Chiriachi. Apoi, pe o scenă special amenajată lângă Catedrala episcopală din Huşi, a început Sfânta Liturghie. La momentul împărtăşirii, numeroşi credincioşi de toate vârstele au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos de la Preasfinţitul Mihail. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Catedralei episcopale din Huşi, dirijat de pr. Simion Marian, formaţie corală care a sărbătorit ieri doi ani de când a fost înfiinţată la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Corneliu.

"Vă îndemnăm să fiţi mereu aproape de Biserică"

Preasfinţitul Părinte Episcop Mihail a adresat un cuvânt de învăţătură în care a remarcat că Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul hramului Catedralei episcopale din Huşi a vestit prin perocopa evanghelică glasul Mântuitorului Hristos "care îl aşază pe Sfântul Apostol Petru ca o piatră a Bisericii noastre". Preasfinţia Sa a accentuat apoi că "această piatră s-a constituit datorită mărturisirii Sfântului Apostol Petru că Hristos este Fiul lui Dumnezeu". "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel sunt pomeniţi în România într-o perioadă de bucurie şi de căldură. În Australia, sărbătoarea de astăzi are loc într-o perioadă de iarnă. Astăzi (n.r. ieri) am avut binecuvântarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel să particip, alături de frăţiile voastre şi de slujitorii acestei eparhii, în frunte cu Preasfinţitul Corneliu, la această sărbătoare măreaţă în cinstea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. Prin participarea noastră la această sărbătoare, şi prin rugăciunile Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, căutăm iertarea păcatelor, binecuvântarea lui Dumnezeu şi mijlocirea pentru noi înşine ca şi creştini. Cler şi popor am adus în această zi preamărire celor doi corifei ai Bisericii noastre", a spus PS Mihail, care a continuat să vorbească pelerinilor despre viaţa, modelul şi martiriul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. În acelaşi timp, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande a mulţumit Preasfinţitului Corneliu pentru invitaţia la hramul Catedralei episcopale din Huşi. "Rugăm pe Dumnezeu să vă binecuvinteze pe toţi, să vă asculte rugăciunile şi să vă dea har şi binecuvântare în viaţa frăţiilor voastre. Credincioşii noştri ortodocşi din Australia şi Noua Zeelandă i-au sărbătorit pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel cu şapte ore înaintea noastră. De aceea, i-am pomenit pe toţi românii de acolo care au fost aduşi de Dumnezeu pentru a mărturisi Evanghelia Domnului nostru Iisus Hristos. Iubiţi credincioşi, vă îndemnăm să fiţi mereu aproape de Biserică. Dumnezeu v-a binecuvântat cu biserici, cu preoţi şi cu episcopi care să împărtăşească atât necazurile, cât şi bucuriile cu frăţiile voastre", a adăugat Preasfinţitul Mihail.

"Iubirea şi puterea lui Dumnezeu", mărturisite prin Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Preasfinţitul Părinte Episcop Corneliu l-a felicitat pe PS Mihail la împlinirea a patru ani de când a fost întronizat ca Episcop pentru românii din Australia şi Noua Zeelandă. De asemenea, Episcopul Huşilor i-a oferit o icoană cu Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel inginerului Constantin Logan, membru al comunităţii ortodoxe din Melbourne - Australia, felicitându-l cu prilejul aniversării zilei de naştere. "Felicit pe cei care poartă numele Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. Le doresc din toată inima ani mulţi, cu sănătate, cu împlinire şi cu binecuvântarea lui Dumnezeu. Deşi în Australia este iarnă, la noi este mijlocul verii. Sfinţii Apostoli depăşesc anotimpurile şi teritoriile care despart geografic oamenii. Ei ne adună pe toţi într-o inimă şi într-un cuget pentru a mărturisi iubirea şi puterea lui Dumnezeu, care sunt fără margini şi care se adresează fiecărei făpturi umane în parte", a amintit PS Corneliu.

Arhim. Serafim Bodnar, consilier economic al Episcopiei Huşilor, l-a felicitat, în numele clerului şi credincioşilor din Eparhia Huşilor, pe Preasfinţitul Corneliu la împlinirea a trei ani de când a fost întronizat în scaunul Episcopiei Huşilor.