Duminică, 27 septembrie 2009, va avea loc ridicarea în rang de arhiepiscopie a Episcopiei Dunării de Jos şi ridicarea în rang de arhiepiscop a Preasfinţitului Casian, Episcopul Dunării de Jos. Duminică seara, va avea loc la Tulcea, proclamarea locală a canonizării Sf. Ierarh Iachint de Vicina, întâiul mitropolit al Ţării Româneşti, în Episcopia Tulcii.

Ambele evenimente vor fi prezidate de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, alături de un numeros sobor de arhierei, preoţi şi diaconi.

Luni, 28 septembrie, se va desfăşura sesiunea de comunicări ştiinţifice cu tema “Creştinismul românesc şi organizarea bisericească în sec. XIII-XIV”, organizată de Comisia Română de Istorie şi Studiu al Creştinismului, la Aşezământul Eparhial „Sfântul Pantelimon”, din staţiunea Lacul Sărat, judeţul Brăila.

La aceste evenimente va participa şi Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.