În perioada 7-13 septembrie 2009, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită canonică (statutară) în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei şi Bucovinei.

Din programul vizitei menţionăm:

Marţi, 8 septembrie 2009, la sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului, în cursul dimineţii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va oficia slujba de sfinţire a bisericii schitului Poiana lui Ioan cu hramul Înălţarea Sfintei Cruci şi va săvârşi Sfânta Liturghie la mănăstirea Sihăstria (judeţul Neamţ), vatră monahală unde Preafericirea Sa a intrat în monahism în anul 1987.

După-amiaza, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române va sfinţi pictura bisericii Seminarului teologic de la mănăstirea Neamţ cu hramul Sfântul Ioan Iacob Hozevitul.

Miercuri, 9 septembrie 2009, Patriarhul României va oficia slujba de sfinţire a capelei stăreţiei mănăstirii Neamţ, iar a doua zi, 10 septembrie, va sfinţi Corpul B al Casei Pelerinul de la mănăstirea Durău.

Sâmbătă, 12 septembrie 2009, Preafericirea Sa va vizita mănăstirea Miclăuşeni (judeţul Iaşi) şi va sfinţi aşezământul social Casa Macrina al mănăstirii.

Duminică, 13 septembrie 2009, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală Sfânta Cuvioasă Parascheva din Roman. Sfânta Liturghie va fi urmată de Festivitatea de ridicare a Episcopiei Romanului la rang de Arhiepiscopie cu titulatura de Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului, urmare a hotărârii Sfântului Sinod luată în şedinţa de lucru din zilele de 18-19 iunie 2009.

După-amiaza, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române va vizita Catedrala Înălţarea Domnului din Bacău, unde va adresa un cuvânt de binecuvântare preoţilor şi credincioşilor prezenţi şi va înălţa o rugăciune pentru odihna sufletului vrednicului de pomenire Părintele Episcop Ioachim Mareş al Huşilor, înmormântat în această Catedrală.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE