Creştinii ortodocşi sărbătoresc mâine, 15 august, marele praznic al Adormirii Maicii Domnului, cunoscut popular sub denumirea de Uspenia sau Sfântă Maria Mare, sărbătoare pregătită printr-un post de două săptămâni, al treilea din acest an, după postul Paştilor şi cel al Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel.

Sărbătoarea este menţionată pentru prima dată în secolul al V-lea în Siria, apoi în al VI-lea, în Apus, unde Adormirea Maicii Domnului se serba la 15 sau la 18 ianuarie. Generalizarea sărbătorii a fost făcută de către împăratul bizantin Mauriciu, care a zidit Biserica Maicii Domnului din Ghetsimani şi a stabilit ca 15 august să fie data de celebrare a Adormirii Maicii Domnului.

Sărbătoarea Adormirea Maicii Domnului este cel mai răspândit hram din Patriarhia Română. În fiecare oraş există cel puţin o biserică care poartă acest hram, iar în fiecare Episcopie se află cel puţin o mănăstire cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”.

În fiecare an, la 15 august, în toate porturile şi oraşele de la mare şi de la Dunăre, pe toate navele maritime şi fluviale, se sărbătoreşte şi Ziua Marinei Române, care este şi Ziua Forţelor Navale.

Sursa: www.basilica.ro