Centrul de Presă BASILICA al Patriarhiei Române şi-a serbat ieri, 8 iunie, de sărbătoarea Sfintei Treimi, hramul. Cu această ocazie, la Capela „Sfânta Treime“ de la domeniul Ştirbey, din localitatea Buftea, judeţul Ilfov, s-a oficiat Sfânta Liturghie, urmată de cuvântul de învăţătură al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi de decernarea Diplomei Centrului de presă BASILICA Domeniului Ştirbey şi la şase angajaţi ai Centrului BASILICA.

La eveniment au participat, la invitaţia conducerii domeniului Ştirbey, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ostenitorii Centrului de Presă BASILICA, autorităţi centrale şi locale, precum şi alţi oaspeţi.

Centrul de Presă BASILICA a fost inaugurat în anul 2007, la mai puţin de o lună de la întronizarea celui de-al şaselea patriarh al Bisericii noastre. Din Centrul de Presă al Patriarhiei Române fac parte: Radio TRINITAS, Televiziunea TRINITAS, „Ziarul Lumina“, „Lumina de Duminică“, „Vestitorul Ortodoxiei“, Agenţia de Ştiri şi Biroul de Presă.

Acestea au scopul de a intensifica, într-o lume marcată de secularizare, misiunea spirituală a Bisericii, de a propovădui Evanghelia lui Hristos printr-un mesaj actual, accesibil publicului larg. Conţinutul publicistic al acestor canale media nu este exclusiv religios, însă maniera în care sunt abordate toate aspectele lumii contemporane este una creştină. Rolul Centrului de Presă BASILICA este de departe unul misionar, şi nu unul comercial.

Sursa: basilica.ro