Astăzi, 20 mai 2009, la Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a desfăşurat şedinţa săptămânală de lucru a Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române.

S-a hotărât ca şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române să aibă loc în zilele de 18-19 iunie 2009. În cadrul acestei şedinţe, vor fi aleşi ierarhii titulari în posturile vacante de episcop al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, respectiv al Episcopiei Huşilor.

În consultare cu Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor s-a stabilit ca ceremonia de întronizare a noului ierarh titular să aibă loc în Catedrala episcopală din Slobozia, în ziua de Duminică, 28 iunie 2009.

Permanenţa Consiliului Naţional Bisericesc a aprobat Statutul Muzeului creştinismului românesc „Sfântul Dionisie Exiguul”, instituţie publică de cultură, pe care Fundaţia Aşezământul Nifon (Rusailă) Mitropolitul, Patriarhia Română şi Arhiepiscopia Bucureştilor îl vor organiza în imobilul din Calea Victoriei nr. 28 (colţ cu strada Doamnei nr. 1), sector 3.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE