Pe 29 iunie 2009, la Catedrala episcopală 'Sf. Ap. Petru şi Pavel' din Huşi, va avea loc ceremonia de întronizare a Preasfinţitului Părinte Corneliu Bârlădeanul ca Episcop al Huşilor.

Preasfinţia Sa a fost ales în această demnitate de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa de lucru din 18 iunie 2009.

La eveniment vor participa membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, autorităţi centrale şi locale, clerici şi credincioşi.

Programul ceremoniei debutează cu Sfânta Liturghie oficiată, începând cu orele 08.45, de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Ceremonia întronizării noului Episcop al Huşilor va începe în jurul orelor 11.00.

Menţionăm faptul că TVR1 şi TVR Internaţional vor transmite, în direct, evenimentul în intervalul orar 10.10-11.50.

Biroul de Presă al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei