Sâmbătă, 25 iulie 2009, după Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala Patriarhală din Bucureşti, de la orele 12.00, Preasfinţitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop Vicar patriarhal, va săvârşi o slujbă de pomenire pentru Fericitul întru adormire Părintele Patriarh Teoctist la comemorarea a doi ani de la trecerea sa la cele veşnice.

Vor participa preoţi, monahi, monahii, membri ai familiei Părintelui Patriarh Teoctist şi alţi credincioşi din Bucureşti şi din ţară.

În aceeaşi zi, de la orele 12:00, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va oficia, de asemenea, o slujbă de pomenire a Părintelui Patriarh Teoctist şi va adresa un cuvânt de omagiere a personalităţii celui de-al cincilea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului a mănăstirii Sfânta Maria din Techirghiol (judeţul Constanţa), stavropighie patriarhală.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE