Ieri, 05 iulie 2009, în Duminica a IV-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a slujit Sf. Liturghie în paraclisul parohiei „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din municipiul Vaslui.

După oficierea Sf. Liturghii, în cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Preasfinţia Sa a explicat semnificaţiile adânci ale pericopei evanghelice în care a fost prezentată una primele minuni săvârşite de Mântuitorul, vindecarea unui servitor al unui ofiţer roman.

După acest moment, PS Corneliu, Episcopul Huşilor, a sfinţit crucile ce vor fi montate pe biserica aflată în construcţie  şi a împărtăşit credincioşilor prezenţi câteva cuvinte despre Sfânta Cruce şi importanţa ei în viaţa creştinilor.