biserica

Preasfinţitul Ignatie: „Poruncile lui Dumnezeu sunt cele care ne conservă demnitatea de fii ai Săi”

Suntem atât de dispersați fiecare, începând cu propria noastră persoană, și această stare de sciziune, de ruptură, din păcate o simțim și în mijlocul nostru. De ce? Pentru că Dumnezeu nu este Cel care tronează în inima noastră, nu este El centrul vieții noastre, nu este centrul ființei noastre, sursa noastră de bucurie și de împlinire în viața aceasta.

Preasfinţitul Ignatie: „Hristos este cel mai bun oftamolog, te vindecă de orbirea minţii”

În Duminica a VI-a după Sfintele Paşti (a Orbului din naştere), Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat slujba de sfinţire a noii biserici din Parohia Grăjdeni, Protopopiatul Bârlad, avându-i ca ocrotitori pe „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” şi pe „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

Preasfințitul Ignatie: „Dacă vrem să câștigăm Raiul, avem nevoie de postire, avem nevoie de înfrânare”

În data de 18 februarie 2018, în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia Oltenești, Protopopiatul Huși, unde a slujit Sfânta Liturghie.

Preasfinţitul Ignatie: „Pentru ei, credinţa era o realitate de viaţă şi de moarte, făcea parte din ADN-ul vieţii lor spirituale”

Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat luni seară slujba Vecerniei unită cu Litia în cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur în biserica parohiei Codăeşti cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

Preasfințitul Ignatie: „Nu trebuie să ne luăm de fiecare dată revanșa când cineva ne nedreptățește!”

În seara zilei de 5 decembrie Preasfințitul Părinte Ignatie a oficiat Vecernia mare și Litia cu ocazia hramului bisericii „Sfântul Nicolae” din municipiul Vaslui, răspunzând invitației făcute, în numele enoriașilor, de preoții slujitori Andrei Zăgan și Ștefan Hoțoleanu.

Pagini

Subscribe to RSS - biserica