biserica

Preasfințitul Ignatie: „Nu trebuie să ne luăm de fiecare dată revanșa când cineva ne nedreptățește!”

În seara zilei de 5 decembrie Preasfințitul Părinte Ignatie a oficiat Vecernia mare și Litia cu ocazia hramului bisericii „Sfântul Nicolae” din municipiul Vaslui, răspunzând invitației făcute, în numele enoriașilor, de preoții slujitori Andrei Zăgan și Ștefan Hoțoleanu.

Preasfinţitul Ignatie a săvârşit slujba Priveghierii în parohia „Sfinţii Arhangheli” din Vaslui

În seara zilei de 7 noiembrie Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a slujit Vecernia mare unită cu Litia la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Vaslui, cu prilejul hramului acestui sfânt lăcaş.

Slujba a avut loc în paraclisul amenajat lângă biserica nouă a parohiei, ce s-a dovedit a fi neîncăpător pentru numeroşii credincioşi ce au ţinut să-i cinstească pe Sfinţii Arhangheli şi să se întâlnească cu noul ierarh al Huşilor.

Învierea din morți a Domnului, lumina sufletelor noastre (Scrisoare pastorală la Învierea Domnului - 2017)

† CORNELIU

prin harul lui Dumnezeu, Episcop al străvechii Episcopii a Hușilor,

Slujitorilor Mântuitorului Iisus Hristos, din parohii și mãnãstiri, precum și tuturor ortodocșilor creștini: Har, bucurie și milã de la Biruitorul morții, iar de la noi, nezdruncinatã mãrturisire!

Cinei Tale celei tainice, astăzi părtaș mă primește

Joia dinaintea Sfintei Învieri a Domnului din morți este ziua cea mare a împlinirii cuvintelor pe care Iisus, Mântuitorul nostru, le-a rostit cu un an în urmă, în sinagoga din Capernaum: „Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi, cine mănâncă din pâinea aceasta, viu va fi în veci, iar Pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu” (Ioan 6,35 și 51).

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe și Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul” din parohia Corni-Albești va fi sfințită duminică

În data de 29 mai, în duminica a V-a după Paști, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor va sfinți biserica cu hramurile „Sf. M. Mc. Gheorghe și Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul” din parohia Corni-Albești, comuna Albești, Protopopiatul Huși, ctitorie a Preasfinției Sale.

Pagini

Subscribe to RSS - biserica