Episcopia Italiei

Preasfinţitul Ignatie va participa la hirotonia noului Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Marţi, 01 Mai, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, va participa, alături de alţi ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la hirotonia întru Arhiereu-vicar a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie (Tudor Rusnac). Evenimentul va avea loc la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Via Ardeatina 1741, Roma).

Programul „Caravana dăruirii” în Episcopia Huşilor

Perioada Postului Mare a venit în Episcopia Huşilor cu un nou Program social-filantropic, intitulat „Caravana dăruirii”. El este rodul parteneriatului încheiat de Sectorul Cultural-Misionar al Eparhiei cu Parohia „Sfântul Ierarh Spiridon” din localitatea Reggio Emilia, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, păstorită de părintele Mihail Adrian Ciocîrlan.

Subscribe to RSS - Episcopia Italiei