hram

Preasfinţitul Ignatie: "Orice despărţire din lumea aceasta se poate converti în bucurie dacă avem inima deschisă înspre binecuvântarea lui Dumnezeu"

În după-amiaza zilei de miercuri, 16 mai, începând cu ora 17.00, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat Slujba Vecerniei unită cu Litia la biserica „Înălţarea Domnului" din municipiul Huşi, cu ocazia hramului sfântului lăcaş.

Preasfinţitul Ignatie: „Învăţăm de la Maica Domnului să fim oameni de lumină prin tot ceea ce facem, fiecare gest la nostru să fie imprimat de lumină, de delicateţe, de nobleţe!”

În ziua sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bujoreni, protopopiaul Bârlad, cu prilejul hramului sfântului lăcaş. Răspunsurile liurghice au fost date de corul „Dignus est” al preoţilor din Episcopia Huşilor.

Preasfinţitul Ignatie: "când tu decizi să duci o viaţă în Hristos, frumoasă, autentică, să faci lumină în mintea ta!"

În după-amiaza zilei de joi, 12 aprilie,  începând cu ora 16.00, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat slujba Vecerniei Mari, unită cu Litia, la biserica din curtea Spitalului Județean de Urgență Vaslui, care are ca hram sărbătoarea „Izvorul Tămăduirii”.

5 ierarhi și zeci de preoți și diaconi, la hramul istoric al Catedralei Mitropolitane din Iași

Catedrala Mitropolitană din Iaşi, cel mai mare sfânt locaş din capitala Moldovei, şi-a sărbătorit ieri hramul istoric - praznicul împărătesc al Întâmpinării Domnului. Cu acest prilej, ierarhi și clerici, oficialități locale și județene, precum şi credincioşi din întreg cuprinsul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei şi-au îndreptat paşii spre catedrala ieșeană, care mai are încă două hramuri - Sfânta Cuvioasă Parascheva şi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Preasfinţitul Ignatie: „Pentru ei, credinţa era o realitate de viaţă şi de moarte, făcea parte din ADN-ul vieţii lor spirituale”

Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat luni seară slujba Vecerniei unită cu Litia în cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur în biserica parohiei Codăeşti cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

Preasfințitul Ignatie: „Nu trebuie să ne luăm de fiecare dată revanșa când cineva ne nedreptățește!”

În seara zilei de 5 decembrie Preasfințitul Părinte Ignatie a oficiat Vecernia mare și Litia cu ocazia hramului bisericii „Sfântul Nicolae” din municipiul Vaslui, răspunzând invitației făcute, în numele enoriașilor, de preoții slujitori Andrei Zăgan și Ștefan Hoțoleanu.

Pagini

Subscribe to RSS - hram