hram

7 ierarhi și zeci de preoți, la hramul istoric al Catedralei Mitropolitane din Iași

Catedrala Mitropolitană din Iaşi, cel mai mare sfânt locaş din capitala Moldovei, şi-a sărbătorit ieri, 2 februarie 2015, hramul istoric - praznicul împărătesc al Întâmpinării Domnului. Cu acest prilej, ierarhi și clerici  din toată țara, oficialități locale și județene, precum şi credincioşi din întreg cuprinsul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei şi-au îndreptat paşii spre catedrala ieșeană, care mai are încă două hramuri - Sfânta Cuvioasă Parascheva şi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Programul hramului Catedralei episcopale din Huși

Episcopia Hușilor vă invită să participați la hramul Catedralei episcopale, sărbătoarea “Sfinților Apostoli Petru și Pavel”. Cu acest prilej, cu binecuvântarea I.P.S. Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, la Catedrala episcopală din Huși, va fi adusă spre cinstire și închinare Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Giurgeni.

Preasfințitul Părinte Corneliu a participat la hramul istoric al Catedralei mitropolitane din Iași

Catedrala Mitropolitană din Iaşi, cel mai mare sfânt locaş din capitala Moldovei, şi-a sărbătorit luni, 2 februarie 2015, hramul istoric - praznicul împărătesc al Întâmpinării Domnului. Slujbele marii sărbători, ce au debutat duminică seară cu Privegherea, au fost oficiate de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi şi în prezenţa a sute de credincioşi veniţi din toată Moldova, dar şi din alte zone ale ţării.

Slujbă arhierească la hramul Mănăstirii Dimitrie Cantemir

Mănăstirea Dimitrie Cantemir din judeţul Vaslui şi-a serbat duminică, 26 octombrie 2014, hramul. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Episcop Corneliu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Aşezarea monahală a fost reînfiinţată acum aproape două decenii, prin osârdia părintelui stareţ Serafim Bodnar.

Pagini

Subscribe to RSS - hram