Husi

Întronizarea PS Ignatie Trif, noul Episcop al Hușilor

În data de 22 octombrie 2017, la Huși, va avea loc întronizarea noului Episcop al Hușilor, Preasfințitul Ignatie Trif. Slujba Sfintei Liturghii va începe la ora 09.30 și va fi oficiată pe o scenă amplasată în curtea catedralei episcopale din Huși de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

La eveniment, presa va avea acces, în spațiul special amenajat, pe baza legitimațiilor de serviciu. Evenimentul va fi transmis în direct de portalul doxologia.ro.

„Înălţarea crucii unei biserici reprezintă semnul biruinţei“ (GALERIE FOTO)

Credincioşii din judeţul Vaslui au participat în număr mare la sfinţirea Bisericii „Adormirea Maicii Domnului“ - Crasna, Protopopiatul Huşi, judeţul Vaslui. Slujba târnosirii a fost oficiată duminică, 11 mai 2014, de Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Pr. paroh Ciprian Pilă, care este şi inspector eparhial al Episcopiei Huşilor, a primit distincţia de iconom stavrofor.

Subscribe to RSS - Husi