nasterea domnului

Programul slujirilor arhierești ale Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor

Sâmbătă, 23 decembrie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bujoreni, protopopiatul Bârlad.

Duminică, 24 decembrie, în Ajunul Crăciunului, Preasfinția Sa va sluji în parohia Pogonești, Protopopiatul Bârlad.

În prima zi de prăznuire a Nașterii Domnului, Preasfințitul Părinte Ignatie va sluji la Catedrala Episcopală din Huși.

Marți, în a doua zi de prăznuire a Nașterii Domnului, va sluji la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Vaslui.

Miercuri, a treia zi de Crăciun, Părintele Episcop Ignatie va sluji la biserica „Sfântul Gheorghe” din Bârlad.

Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor - În căutarea duhului pierdut al Crăciunului (Scrisoare pastorală la slăvitul praznic al Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, 2017)

Având în minte şi în inimă această icoană a Crăciunului de ieri şi a celui de astăzi, rogu-vă, transmiteţi copiilor, nepoţilor şi prietenilor dumneavoastră duhul frumos, plin de lumină şi de puritate al praznicului Naşterii Domnului Iisus Hristos, aşa cum ni-l pune la îndemână spre trăire Sfânta noastră Biserică Ortodoxă şi aşa cum l-am trăit odinioară şi îl trăim fiecare în parte, adică  prin jertfa de a merge la biserică şi de a vă împărtăşi cu Sfânta Cuminecătură, prin bucuria colindelor care Îl vestesc pe Pruncul Sfânt al Betleemului, prin dragostea întâlnirii cu membrii familiei, prin bunătatea şi milostivirea darurilor făcute copiilor dumneavoastră, dar şi celor sărmani, amărâţi şi abandonaţi, prin sinceritatea relaţiilor cu semenii dumneavoastră, prin nevinovăţia sufletului şi prin trăirea credinţei ortodoxe cu toate fibrele fiinţei.

Subscribe to RSS - nasterea domnului