Preasfinţitul Corneliu

Învierea din morți a Domnului, lumina sufletelor noastre (Scrisoare pastorală la Învierea Domnului - 2017)

† CORNELIU

prin harul lui Dumnezeu, Episcop al străvechii Episcopii a Hușilor,

Slujitorilor Mântuitorului Iisus Hristos, din parohii și mãnãstiri, precum și tuturor ortodocșilor creștini: Har, bucurie și milã de la Biruitorul morții, iar de la noi, nezdruncinatã mãrturisire!

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe și Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul” din parohia Corni-Albești va fi sfințită duminică

În data de 29 mai, în duminica a V-a după Paști, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor va sfinți biserica cu hramurile „Sf. M. Mc. Gheorghe și Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul” din parohia Corni-Albești, comuna Albești, Protopopiatul Huși, ctitorie a Preasfinției Sale.

Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală din Huși

La Catedrala Episcopală din Huși, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a săvârșit în prima zi a Postului  Mare slujba Pavecerniței Mari unită cu Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. În primele patru zile ale Postului Mare se săvârșește această rânduială de slujbă în toate bisericile și mănăstirile, la Catedrala Episcopală începând cu orele 16.00.

Pagini

Subscribe to RSS - Preasfinţitul Corneliu