predica

Cuvânt al IPS Teofan la întronizarea ca Episcop al Hușilor a PS Ignatie

Rugăm pe Dumnezeu, a Cărui „făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus”, să întărească arhiereii și preoții Bisericii spre slujirea poporului cel dreptcredincios cât mai aproape de ceea ce El, Dumnezeu, așteaptă de la noi. Îl rugăm să ne ierte pentru slăbiciunile și neputințele noastre, precum și pentru toate smintelile care aduc tulburare, nedumerire și confuzie între credincioși. Nădăjduim în iertarea și mila lui Dumnezeu, ne încredințăm iubirii Sale nețărmurite, așteptăm arătarea tainei Împărăției Sale și rugăm să aibă sub oblăduirea Sa pe robul Său Ignatie, Episcopul Hușilor dimpreună cu toți preoții, monahii, monahiile și dreptcredincioșii creștini din această binecuvântată Eparhie.

Sfinţii Trei Ierarhi

Printre sărbătorile Bisericii noastre închinate sfinţilor celor bineplăcuţi lui Dumnezeu se numără şi sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur sau Hrisostom, prăznuiţi la 30 ianuarie. De altfel, ei se mai prăznuiesc şi aparte, tot în cursul lunii ianuarie, şi anume: Sfântul Vasile, în ziua întâia, Sfântul Grigorie, în ziua de 25, iar Sfântul Ioan, în ziua de 27 ale lunii. Care să fie atunci motivul că în ziua de 30 sunt prăznuiţi iarăşi toţi trei la un loc?

Iisus Mântuitorul, Păstorul cel bun - Predică la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae (6 decembrie)

Astăzi, în întreaga creștinătate, cinstim un astfel de păstor, care și-a dat viața pentru turma sa, este Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul cetății Mira, din provincial Likia, din Asia Mică, urmaș al Apostolilor, care s-a născut în timpurile cele mai grele, când Biserica era persecutată, sub împăratul Dioclețian (284-205).

Subscribe to RSS - predica