PS Corneliu

Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel adresat Preasfințitului Părinte Corneliu

Preasfințite Părinte Corneliu,

Îndurerată familie,

Hristos a înviat!

Am aflat cu multă durere de trecerea din această viață a mamei Preasfinției Voastre, doamna Ruxandra Onilă, fiică vrednică a Bisericii noastre.

Iubită de familia sa şi de cei din jur, doamna Ruxandra Onilă reprezintă pentru cei care au cunoscut-o şi prețuit-o un model luminos de părinte creştin, care şi-a dedicat viaţa familiei sale, având o credință creștină profundă şi statornică. Ea şi-a crescut cei trei copii în dragoste față de Dumnezeu şi de Biserică şi, în mod deosebit s-a bucurat să ştie că unul din fii săi, Preasfințitul Părinte Episcop Corneliu, a ales viața monahală, devenind ierarh al Bisericii noastre şi arhipăstorul spiritual al românilor ortodocși din Episcopia Huşilor.

În aceste momente de întristare, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul roabei Sale Ruxandra împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Betesda, locul suferinței și al mângâierii

Starea omului atotsuficient, lăsat pe seama propriilor puteri, a dus la egoism, la zgârcenie, insensibilitate, la lipsa dragostei și la sfârșit inuman. Multe dintre lipsurile noastre sunt accentuate de necredința și insuficienta prevedere a faptelor pe care le putem arăta, dar le evităm din comoditate, din ușurătate și neimplicare. De aceea, voluntariatul la noi este inexistent în comparație cu alte societăți care se gândesc nu numai la ele însele, ci și la cei în mijlocul cărora trăiesc și care au nevoie de compasiunea și ajutorul lor.

Vestea cea bună, începutul adevăratei bucurii

În ciuda cultivării și propagării răului sub toate formele lui, a subestimării pericolelor care distrug omul dezumanizându-l, a veștilor rele, înfricoșătoare, tragice, cultivate și răspândite pe toate căile, a faptului că simpla lor auzire sau mai grav, confruntarea cu ele, omenirea este întâmpinată mereu de Biserica mărturisitoare a Adevărului și a dreptcredinței cu vestea nouă, unică și nemaiîntâlnită, Dumnezeu se face Om, intră în istoria umanității, își asumă condiția umană până la moarte, dorind să rămână cu noi oamenii, până la finalul istoriei noastre, contrar refuzului, indiferenței și chiar a negării Lui de către mulți semeni ai noștri.

Nașterea Domnului Iisus Hristos, început al bucuriei veșnice - Scrisoare pastorală la marea sărbătoare a Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos din anul mântuirii 2016

† C O R N E L I U

prin harul lui Dumnezeu,

Episcop al străvechii Episcopii a Hușilor,

Slujitorilor lui Hristos Dumnezeu din parohii și mănăstiri și la toți dreptcredincioșii creștini:

Har, milă, pace de la Hristos Dumnezeu, Care pentru noi și mântuirea noastră, astăzi, în Betleem S-a născut, iar de la noi părintească binecuvântare!

Pagini

Subscribe to RSS - PS Corneliu