Sfintii Trei Ierarhi

Preasfinţitul Ignatie: „Pentru ei, credinţa era o realitate de viaţă şi de moarte, făcea parte din ADN-ul vieţii lor spirituale”

Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat luni seară slujba Vecerniei unită cu Litia în cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur în biserica parohiei Codăeşti cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

Slujirile arhierești ale Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor în Duminica a XXXIII-a după Rusalii și de Sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi

În data de 28 ianuarie, în Duminica a XXXIII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va sluji în parohia Viișoara, Protopopiatul Bârlad. De sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, Preasfinția Sa, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, va sluji la Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași.

Sfinţii Trei Ierarhi

Printre sărbătorile Bisericii noastre închinate sfinţilor celor bineplăcuţi lui Dumnezeu se numără şi sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur sau Hrisostom, prăznuiţi la 30 ianuarie. De altfel, ei se mai prăznuiesc şi aparte, tot în cursul lunii ianuarie, şi anume: Sfântul Vasile, în ziua întâia, Sfântul Grigorie, în ziua de 25, iar Sfântul Ioan, în ziua de 27 ale lunii. Care să fie atunci motivul că în ziua de 30 sunt prăznuiţi iarăşi toţi trei la un loc?

Sfinţii Trei Ierarhi

Subscribe to RSS - Sfintii Trei Ierarhi