slujbă

Liturghie arhierească la Vaslui în a doua zi de Paşti

În a doua zi de Paşti, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din municipiul Vaslui, fiind întâmpinat de numeroși credincioși din parohie, alături de preoții slujitori Adrian Chirvasă – Protopop al Protopopiatului Vaslui și Cosmin Gubernat – Consilier Cultural al Episcopiei Hușilor.

„Izvorul harului vindecării izvorăşte din lucrarea Duhului Sfânt“

Vineri, 25 aprilie, pelerinii au participat în acest an în număr mare la slujba hramului Mănăstirii Bujoreni din judeţul Vaslui. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Corneliu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Cu acest prilej a fost adusă de la Catedrala episcopală din Huşi racla în care se află un fragment din moaştele Sfintei Muceniţe Chiriachi.

Subscribe to RSS - slujbă