Vaslui

Rezultatele concursului Icoana ortodoxă – lumina credinței. Premiul I la Secțiunea pictură pe lemn a ajuns la Vaslui

Au fost anunțați câștigătorii Concursului Național „Icoana ortodoxă – lumina credinței”, ediția a VII-a, 2018. Comisia de evaluare a lucrărilor s-a întrunit marți la Centrul pentru Patrimoniu Cultural „Sfântul Constantin Brâncoveanu” din București.

Liturghie arhierească la Vaslui în a doua zi de Paşti

În a doua zi de Paşti, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din municipiul Vaslui, fiind întâmpinat de numeroși credincioși din parohie, alături de preoții slujitori Adrian Chirvasă – Protopop al Protopopiatului Vaslui și Cosmin Gubernat – Consilier Cultural al Episcopiei Hușilor.

Preasfințitul Ignatie: „Ortodoxia nu este o religie, Ortodoxia este un mod de viață, se reflectă în tot ceea ce facem.”

În Duminica Ortodoxiei, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Vaslui.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat ce presupune cu adevărat Ortodoxia, dreapta credință:

Pagini

Subscribe to RSS - Vaslui