Vaslui

Preasfințitul Ignatie: „Nu trebuie să ne luăm de fiecare dată revanșa când cineva ne nedreptățește!”

În seara zilei de 5 decembrie Preasfințitul Părinte Ignatie a oficiat Vecernia mare și Litia cu ocazia hramului bisericii „Sfântul Nicolae” din municipiul Vaslui, răspunzând invitației făcute, în numele enoriașilor, de preoții slujitori Andrei Zăgan și Ștefan Hoțoleanu.

Preasfinţitul Ignatie: "Unirea este darul lui Dumnezeu!"

Într-o atmosferă de sărbătoare, numeroşi vasluieni au participat în Piaţa Civică a municipiului reşedinţă de judeţ la manifestările prilejuite de sărbătorirea Zilei Naţionale a României.

În cadrul manifestărilor oficiale prilejuite de sărbătorirea Zilei Naţionale a avut loc şi tradiționala slujbă de Te-Deum, oficiată de Preasfinţitul Părinte Episcop Ignatie.

Licitaţie în vederea adjudecării lucrărilor de pictură

Parohia cu hramurile „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ şi „Sfântul Mare Mucenic Mina“ din Vaslui, Protopopiatul Vaslui, organizează în data de 15 decembrie 2017, ora 12:00, licitaţie în vederea adjudecării lucrărilor de pictură, în tehnica seco. Menţionăm că suprafaţa interioară de pictură este de circa 800 metri pătraţi. Contact: pr. paroh Constantin Pîrcălabu, telefon: 0766.311.502, email: pircalabuflorin@yahoo.com.

Preasfinţitul Ignatie a săvârşit slujba Priveghierii în parohia „Sfinţii Arhangheli” din Vaslui

În seara zilei de 7 noiembrie Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a slujit Vecernia mare unită cu Litia la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Vaslui, cu prilejul hramului acestui sfânt lăcaş.

Slujba a avut loc în paraclisul amenajat lângă biserica nouă a parohiei, ce s-a dovedit a fi neîncăpător pentru numeroşii credincioşi ce au ţinut să-i cinstească pe Sfinţii Arhangheli şi să se întâlnească cu noul ierarh al Huşilor.

Sfânta Liturghie arhierească și ședință semestrială la Vaslui

În dimineața zilei de 6 noiembrie, Presfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor a oferit Sfântul Antimis și a slujit sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Vaslui.  Aici a fost întâmpinat de pr. Adrian Chirvasă, protopopul de Vaslui și de pr. Cosmin Gubernat, consilierul cultural al Episcopiei Hușilor, slujitori ai acestei parohii.

„Nu vreau să multiplic răul, vreau să multiplic binele, ca răul să fie înăbușit!”

În data de 2 noiembrie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a avut o întâlnire informală și de cunoaștere cu reprezentanți ai presei locale și corespondenți ai celei centrale, din județul Vaslui.

Întâlnirea, care nu a avut caracterul unei conferințe de presă, s-a desfășurat în sala de ședințe a Protopopiatului Vaslui de la ora 13.00, alături de Preasfinția Sa fiind prezenți Pr. Cosmin Gubernat, consilier cultural și purtător de cuvânt al Episcopiei Hușilor și Pr. Adrian Chirvasă, protopopul de Vaslui.

Părintele Sorin Mihalache a conferenţiat la Vaslui

Joi, 8 iunie 2017, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Vaslui, părintele diacon  Adrian Sorin Mihalache a conferențiat pe tema "Povara şi roadele credinței. Reflecții despre firescul vieții duhovniceşti în societatea cunoașterii", eveniment organizat de Asociația Tinerilor Ortodocși din Vaslui (ATOV). Manifestarea s-a desfășurat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

Olimpicii sunt premiați!

Pe 31 mai 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, a avut loc, într-un cadru binecuvântat de Dumnezeu, la Mănăstirea Bujoreni, festivitatea de premiere a elevilor care au participat la olimpiada de Religie, etapa județeană. Delegatul Preasfinţitului Părinte Corneliu a fost Părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural-misionar al Episcopiei Huşilor.

Pagini

Subscribe to RSS - Vaslui