Mănăstirea Alexandru Vlahuță

Egumen/Staret

Protos. Hristodulos Popa

Hram

„Sf. Ierarh Nicolae (paraclis)", "Nașterea Maicii Domnului“

Apartenenta Administrativ-Bisericească

Episcopia Huşilor

Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Judetul Vaslui

Mănăstirea de la Alexandru Vlahuță a fost ridicată pe un deal care străjuiește satul, cu hramul “Nașterii Maicii Domnului”. Acolo, mai aproape de cer, 15 călugări trudesc încă pentru ridicarea mănăstirii, în frunte cu starețul mănăstirii, părintele Hristodulos. Totul a început în 2001, atunci când o fiică a satului Alexandru Vlahuță, Rodica Colomei, a donat pământul pe care se află acum complexul monahal.

Piatra de temelie a fost pusă pe 5 august 2002. Pe 7 septembrie 2003 locul a fost sfințit printr-o slujbă religioasă oficiată de Preasfinția Sa Ioachim Vasluianul. Inițial, călugării veniți aici oficiau slujbele într-un paraclis în sat. Acești primi călugări au fost trimiși de cunoscutul părinte Iustin de la Mănăstirea Petru Vodă. Ei povestesc condițiile grele ale începutului: “Am stat 7 luni fără curent electric. Nu aveam nici apă, aceasta fiind adusă din sat în butoaie. Încetul cu încetul, însă, cu ajutorul lui Dumnezeu, le-am căpătat pe toate”. A mai rămas de terminat biserica, slujbele fiind ținute acum în paraclisul cu hramul “Sf. Ierarh Nicolae”.