Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat cu prilejul întronizării Preasfinţitului Corneliu ca episcop al Episcopiei Huşilor, luni, 29 iunie 2009, la sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel:

SLUJIREA EPISCOPALĂ – O LUCRARE MARE ŞI SFÂNTĂ

Astăzi, prin voia Bunului Dumnezeu, la sărbătoarea Sfinţilor Petru şi Pavel, corifei ai apostolilor şi dascăli ai slujirii şi misiunii Bisericii, ocrotitorii spirituali ai acestei sfinte Catedrale episcopale, împreună cu întreaga Biserică Ortodoxă Română, cu clerul şi credincioşii din eparhia Huşilor în special, sărbătorim întronizarea Preasfinţitului Părinte Corneliu, ca episcop al Episcopiei Huşilor.

Zidiţi fiind pe temelia apostolilor (Cf. Efeseni 2, 20), următori şi moştenitori ai aceluiaşi dar şi har dumnezeiesc, Vă punem înainte, Preasfinţia Voastră, îndemnurile Sfinţilor Apostoli sărbătoriţi astăzi, când vi se încredinţează odorul cel de mare preţ, dreapta credinţă şi dreapta vieţuire în Hristos a clerului, monahilor şi credincioşilor din binecuvântata Episcopie a Huşilor.

Sfântul Apostol Pavel îndeamnă pe episcopul Timotei zicând:

„Tu, omule al lui Dumnezeu, (...) urmează dreptatea, evlavia, credinţa, dragostea, răbdarea, blândeţea, luptă-te lupta cea bună a credinţei, cucereşte viaţa veşnică la care ai fost chemat. Păzeşte porunca fără pată, fără vină, până la arătarea Domnului nostru Iisus Hristos” (I Timotei 6, 11-14).

„Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase (...) cu credinţa şi cu iubirea ce este în Hristos. Comoara cea bună ce ţi s-a încredinţat păzeşte-o cu ajutorul Sfântului Duh, Care sălăşluieşte întru noi” (II Timotei 1, 13-14).

„Deprinde-te cu dreapta credinţă..., căci dreapta credinţă spre toate este de folos, având făgăduinţa vieţii de acum şi a acelei ce va să vină” (I Timotei 4, 7-8).

„Sileşte-te să te arăţi încercat înaintea lui Dumnezeu, lucrător cu faţa curată, drept învăţând cuvântul adevărului” (II Timotei 1, 15).

„Propovăduieşte cuvântul, stăruieşte cu timp şi fără timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare şi învăţătură... Fii treaz în toate, suferă răul, fă lucru de evanghelist, slujba ta fă-o deplin” (I Timotei 4, 5).

Iar Sfântul Apostol Petru îi îndeamnă pe păstorii de suflete cu aceste cuvinte:

„Păstoriţi turma lui Dumnezeu dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câştig urât, ci din dragoste; nu ca şi cum aţi fi stăpâni peste Biserici, ci pilde făcându-vă turmei. Iar când se va arăta Mai-Marele păstorilor veţi lua cununa cea neveştejită a măririi” (I Petru 5, 2-4).

Toate aceste îndemnuri, pe care odinioară Sfinţii Apostoli ai lui Hristos le-au dat episcopilor şi păstorilor de suflete în general, vi le adresăm şi Noi astăzi pentru că slujim pe acelaşi Hristos şi lucrăm pentru acelaşi scop: mântuirea sufletelor celor păstoriţi şi binele Bisericii lui Dumnezeu.

Comoara de mare preţ sau dreapta credinţă şi dreapta vieţuire în Hristos a eparhiei Huşilor a fost păstrată din generaţie în generaţie, prin râvna, priceperea şi osteneala atâtor vrednici episcopi înaintaşi ai Preasfinţiei Voastre, care au îndrumat pe calea mântuirii şi a sfinţeniei sufletul profund religios al poporului nostru român de pe aceste plaiuri.

Urmând pilda lor, vă revine astăzi în primul rând datoria sfântă şi mare de a apăra şi promova dreapta credinţă a ierarhilor mărturisitori şi cărturari, a marilor voievozi jertfelnici, a cuvioşilor şi cucernicilor slujitori ai altarelor şi a credincioşilor statornici în Ortodoxie.

Calităţile teologice şi administrative deosebite pe care le-aţi dovedit în slujirea ca Arhiereu Vicar al acestei eparhii vreme de 10 ani ne îndreptăţesc speranţa că lucrarea pe care o începeţi astăzi va fi o lucrare binecuvântată de Dumnezeu şi folositoare Bisericii.

Vă adresăm părinteşti urări de sănătate, de pace şi bucurie, rugând pe Hristos-Domnul să dăruiască pentru rugăciunile Sfinţii Săi Apostoli Petru şi Pavel, prăznuiţi astăzi, harul Său Cel mântuitor Preasfinţiei Voastre, tuturor clericilor şi credincioşilor din Episcopia Huşilor şi tuturor celor care vă sprijină şi vă vor sprijini în activitatea sfântă pe care o împliniţi.

Folosind cuvintele Sfântului Apostol Pavel adresate episcopului Timotei: „Nimeni să nu dispreţuiască tinereţile tale, ci fă-te pildă credincioşilor cu cuvântul, cu puterea, cu dragostea, cu duhul, cu credinţa, cu curăţia” (I Timotei 4, 12), vă încredinţăm, Preasfinţia Voastră, de sprijinul Nostru personal şi al ierarhilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în lucrarea sfântă la care aţi fost chemat, spre slava Preasfintei Treimi şi mântuirea celor binecredincioşi.

Cu frăţească îmbrăţişare în Hristos-Domnul şi părintească binecuvântare,

† D A N I E L

Arhiepiscopul Bucureştilor,