În după-amiaza zilei de miercuri, 7 martie, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a slujit Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în biserica parohiei Corbu, protopopiatul Vaslui.

După Sfânta Liturghie, în cuvântul de învăţătură, Ierarhul Huşilor a explicat celor prezenţi rânduiala deosebită a acestei slujbe, insistând asupra importanţei împărtăşirii constante cu Sfintele Taine: „Este atât de frumos ca o zi întreagă să fi cu gândul că seara te întâlneşti cu Dumnzeu.(...) Nu poţi posti fără harul lui Hristos, fără Dumnezeu postul este doar o dietă. Trebuie să avem o foame după Dumnezeu, să doreşti să te împărtăşeşti cu El prin Sfintele Taine. O Biserică vie este o Biserică în care credincioşii se împărtăşesc.(...) Dumnezeu nu vine decât numai într-un suflet, într-o inimă, unde este linişte. Unde este gălăgie, rumoare, vânzoleala păcatelor, acolo nu vine Dumnezeu.”

Preasfinţia Sa a oferit cu această ocazie, în dar, Sfântul Antimis părintelui paroh Emanuel Gherghe.