Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a oficiat, în după-amiaza zilei de sâmbătă, 02 iunie, slujba sfințirii locului și punerea pietrei de temelie pentru noua biserică a parohiei Hoceni, protopopiatul Huși.

Sfântul lăcaş ce urmează a fi construit va avea hramul „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul“. Numeroși credincioşii din Hoceni și din parohiile învecinate l-au întâmpinat pe Ierarhul Hușilor și au participat la slujba Vecerniei mari și la punerea pietrei de temelie pentru noul sfânt lăcaş. După slujbă, Preasfinția Sa a explicat celor prezenți principalele momente din slujbă, încurajându-i să fie alături la ridicarea noii biserici.

La final, Preasfințitul Părinte Ignatie a oferit Sfântul Antimis pentru parohia Hoceni. De asemenea, a vizitat și parohiile Deleni și Oțeleni, oferindu-le și acestora Sfântul Antimis.