În după-amiaza zilei de duminică, 4 februarie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a vizitat preoții și bisericile din municipiul Huși pentru a oferi acestora Sfântul Antimis.

Întâmpinat de numeroși credincioși, Preasfinția Sa le-a explicat acestora ce reprezintă Sfântul Antimis, insistând asupra nevoii de apropiere cât mai deasă, cu pregătirea cuvenită, de Sfântul Potir:

„Pe Sfântul Antimis este reprezentată punerea în mormânt a Mântuitorului pentru că din „Mormânt ne-a izvorât nouă Viața”. Prin Liturghie ne împărtășim de Viață. Sfântul Antimis conține o părticică din sfintele moaște ale martirilor, pentru că lor le datorăm faptul că ne putem trăi astăzi credința în deplină libertate….Semnătura Ierarhului de pe Sfântul Antimis este expresie a comuniunii parohiei  cu episcopul locului.”

Parohiile  vizitate au fost: „Sfântul Dumitru”, „Sfântul Gheorghe”, „Sfântul Toma”, „Sfântul Ioan”, „Înălțarea Domnului”, „Sfinții Voievozi” și ”Adormirea Maicii Domnului”-Dobrina.