În acest an vor fi aduse la Iași, de la Mănăstirea „Simonos Petras” din Sfântul Munte Athos, moaștele Sfintei Mironosițe și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, într-o raclă în care se află și un fragment din lemnul Sfintei Cruci, iar de la București vor fi aduse moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur.

VINERI, 09 octombrie 2015:

• Orele 07.00-11.30 - Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie (în Catedrala Mitropolitană).
  • Orele 16.00-17.00 - Ceasul al IX-lea și Vecernia (în Catedrala Mitropolitană).
  • Ora 20.00 - Procesiune cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva și depunerea lor pe baldachinul din fața Căminului monahal (lângă Catedrala Mitropolitană)
  • Orele 22.00-23.00  -  Întâmpinarea moaștelor Sfintei Mironosiţe și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, pe Aeroportul Internațional Iași.
  • Orele 23.00-23.45 - Primirea moaștelor Sfintei Mironosiţe și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena la Catedrala Mitropolitană.

SÂMBĂTĂ, 10 octombrie 2015:

• Ora 07.00 - Sfinţirea apei și Sf. Maslu (în curtea Catedralei Mitropolitane).
  • Orele 07.30-11.30 - Utrenia şi Sf. Liturghie arhierească (în Catedrala Mitropolitană).
  • Orele 21.00-01.00 - Slujba de priveghere – Vecernia, Litia și Utrenia (în Catedrala Mitropolitană).

DUMINICĂ, 11 octombrie 2014 :

• Orele 07.00-12.00 - Miezonoptica, Ceasurile, Sfânta Liturghie  (în Catedrala Mitropolitană).
  • Ora 08.15 - Resfințirea Bisericii „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil”- Roşca din Iași.
  • Ora 09.00 - Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie (la Biserica „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil”- Roşca din Iași)
  • Ora 16.00 – Conferința „Monahismul orthodox – Un dar pentru lume”, susținută de Părintele Stareț Elisei de la Măn. Simonos Petras din Sfântul Munte Athos la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași (Aula ,,Mihai Eminescu”).
  • Orele 18.30 - Întâmpinarea, pe aeroportul din Iași, a moaștelor Sfântului Ioan Gură de Aur
  • Orele 19.00-20.30 - Pelerinajul „Calea Sfinţilor” - Procesiune cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, moaștele Sfintei Mironosițe și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena și moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur.

Se va desfăşura pe următorul traseu:

Ieșirea cu sfintele moaștele ale Sf. Cuv. Parascheva se va face prin poarta de lângă Casa Nicodim. Se va merge pe strada I. C. Brătianu până la intersecția cu strada Cuza Vodă (Clădirea Teatrului Național Iași). Pelerinajul continuă pe strada Cuza-Vodă până la intersecția cu strada Armeană. Apoi se va coborî pe aceeași stradă spre biserica Sf. Sava unde se va face prima oprire. În continuare, se va merge pe strada Costache Negri până în dreptul Mănăstirii Sf. Trei Ierarhi unde va avea loc ultima oprire. Se va rosti și aici o ectenie întreit scurtă și se va continua pelerinajul spre Catedrala Mitropolitană prin Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt. Intrarea în curtea Catedralei Mitropolitane se va face prin poarta principală, se va trece prin fața Catedralei Mitropolitane și apoi sfintele moaște vor fi reașezate pe baldachin în fața Căminului preoțesc „Sf. M. Mc. Gheorghe”.

LUNI, 12 octombrie 2015:

• Orele 07.00-11.30 - Miezonoptica, Ceasurile, Sfânta Liturghie (în Catedrala Mitropolitană).
  • Ora 17.00 - Lansare album ,,Ceruri. Mănăstiri şi schituri din Arhiepiscopia Iaşilor, la Sala Gotică a Mănăstirii ,,Sf. Trei Ierarhi". Invitați: Pr. Sever Negrescu și fotograful Emil Bănuți.
  • Orele 21.00-01.00 -  Slujba de priveghere a Sf. Ap. Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României - Vecernia, Litia şi Utrenia (în Catedrala Mitropolitană).

MARȚI, 13 octombrie  2015:

• Orele 07.00-11.30 - Miezonoptica, Ceasurile, Sfânta Liturghie  (în Catedrala Mitropolitană).
  • Orele 21.00-03.00 - Slujba de priveghere a Sf. Cuv. Parascheva (Vecernia, Litia, Utrenia şi Sfânta Liturghie - în Catedrala Mitropolitană).

MIERCURI, 14 octombrie  2015:

• Ora 07.00 - Miezonoptica, Acatistul Sf. Cuv. Parascheva şi Ceasurile (în Catedrala Mitropolitană).
  • Orele 09.00-13.00 - Sfânta Liturghie (pe podiumul din B-dul Ştefan cel Mare şi Sfânt).  Răspunsurile la strană vor fi date de către Corul reunit al maicilor de la Mânăstirile Văratec și Agapia.
  • Ora 20.00 - Slujbă de Priveghere (Vecernia, Litia şi Utrenia) - în Catedrala Mitropolitană.

JOI, 15 octombrie 2015:

VINERI, 16 octombrie 2015:

Sursa: www.doxologia.ro