De sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Sfânta Liturghie în parohia Dănești cu prilejul hramului bisericii din această localitate.

Numeroși enoriași, alături de părintele paroh Bogdan Apostu, l-au întâmpinat pe Ierarhul Hușilor, care, înainte de începerea slujbei a oferit sfântului locaș Sfântul Antimis.

După citirea pericopei evanghelice Preasfințitul Ignatie a ținut un cuvânt de învățătură în care a evidențiat lucrarea sfinților îngeri atât în istoria biblică, cât și în viața fiecăruia dintre noi: „Îngerii din cer, chiar dacă stau în preajma lui Dumnezeu, chiar dacă văd fața lui Dumnezeu, ei nu rămân într-o inerție, ci ei sunt în starea aceasta deoarece este o lucrare a voinței lor.....Hristos spune în Evanghelie că l-a văzut pe satana căzând ca un fulger din cer, prin urmare îngerii cei răi, prin mândrie și neascultare de Dumnezeu, au căzut din starea de har, de rugăciune neîncetată .... Și noi, dacă nu luptăm să avem o stare de curăție a minții, să ne păstrăm cu sufletul curat, așa cum l-am primit la Botez, putem să pierdem lumina, să devenim oameni ai patimilor, robiți de tot ceea ce este rău, care ne desfigurează sufletul.  La Botez am avut un suflet ca de înger, plin de Dumnezeu, cu dispozitia de a ne ruga lui Dumnezeu, însă pe parcursul vieții noastre,  din cauza negrijei  noastre, am pierdut această curăție a sufletului.”

De asemenea, Preasfinția Sa a pus în sufletul credincioșilor prezenți îndemnul la înnoirea vieții, prin spovedanie și împărtășanie cât mai deasă, având model pe sfinții îngeri și pe sfinți în general: „Cred că Evanghelia de azi ne învață că noi, dacă reușim să recuperăm, să restaurăm, în viața noastră starea îngerească de lumină, de oameni care să îl lăudăm pe Dumnezeu, putem si noi,  asa cum ne spune Hristos, să biruim puterile întunericului.”

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Ignatie a dăruit bisericii, în semn de binecuvântare, o icoană a sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.