Catedrala episcopală din Huși și-a sărbătorit ieri cel de-al doilea hram cu prilejul cinstirii Sfintei Mucenițe Chiriachi ale cărei sfinte moaște se află aici de peste 250 de ani.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, înconjurat de un impresionant sobor de slujitori din care au făcut parte clericii din Administraţia Eparhială, părinţii protoierei din Eparhie precum și un grup de preoți profesori și foști absolvenți ai Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preasfinția Sa a evidențiat rolul martirilor în viața Bisericii, care prin credinţa şi viaţa lor, prin curajul şi puterea mărturisirii, au devenit casnici ai lui Dumnezeu, izvorul vieţii şi al biruinţei. Cinstindu-i pe ei, recunoaştem puterea şi lucrarea lui Dumnezeu în viaţa noastră.