În după-amiaza zilei de vineri, 9 martie, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a slujit Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite în biserica „Sfântul Dumitru” din municipiul Bârlad, cu prilejul sărbătoririi Sfinţilor 40 de Mucenici, cel de-al doilea hram al sfântului lăcaş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa remarcat faptul că „mărturisirea celor 40 de Mucenici este un imbold pentru fiecare dintre noi de a-L mărturisi la rândul nostru pe Hristos (...) Prin viaţa lor au dat mărturie că sunt împăcaţi cu Dumnezeu, şi nu puteau să facă acest lucru dacă nu aveau ochii aţintiţi spre Hristos”. De aemenea, Ierarhul Huşilor a afirmat că „a fi un om rugător, un om bun, presupune şi o anumită formă de mucenicie”, şi a amintit că ziua de 9 martie este dedicată „celor ce au murit în temniţele comuniste, care erau adevărate universităţi”, remarcând jertfelnicia lui Mircea Vulcănescu „mare bărbat al neamului nostru”, a Părintelui Nicolae Steinhardt, a filozofului creştin Petrea Ţuţea sau a Părintelui Mina Dobzeu de la Huşi.

Cu această ocazie, Părintele Episcop a oferit, în dar, Sfântul Antimis părintelui paroh Andrei Răzvan Acostioaei.