Astăzi, 16 iunie 2009, se împlineşte un an de la lansarea Agenţiei de Ştiri BASILICA a Patriarhiei Române, unică în mass-media românească. Agenţia de Ştiri BASILICA, care şi-a început activitatea de praznicul Sfintei Treimi pe 16 iunie 2008, are rolul de a selecta şi a sistematiza ştirile puse la dispoziţie de către celelalte componente ale Centrului de Presă BASILICA.

Prezentarea ştirilor se face prin pagina web www.basilica.ro. Ştirile sunt clasificate pe diverse categorii, vizitatorii putând găsi informaţii despre evenimentele religioase la zi, despre documente, interviuri, comunicate, discursuri ale Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, despre activităţile din eparhii, protoierii, mănăstiri şi parohii.

Prin Agenţia de Ştiri se încearcă o legătură mai strânsă între creştinii ortodocşi din ţară şi străinătate. Fluxul de ştiri este actualizat în fiecare zi, adaptându-se permanent, în funcţie de evenimentele care apar.