În perioada 24 - 28 octombrie 2011, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, va participa la lucrările Sf. Sinod şi la evenimentele prilejuite de aducerea moaştelor Sfântului Apostol Andrei la Bucureşti cu ocazia sărbătorii Sfântului Dumitrie Basarabov, ale cărui sfinte moaşte se păstrează în Catedrala patriarhală din municipiul Bucureşti.

În zilele de luni, 24 octombrie şi marţi, 25 octombrie, Preasfinţia Sa va participa la lucrările Sf. Sinod, reunit în şedinţă de lucru. Totodată, în seara zilei de marţi, Părintele Episcop Corneliu va săvârşi pe scena special amenajată din apropierea Catedralei Patriarhale, Slujba de Priveghere în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.

Miercuri, 26 octombrie 2011, în ziua de pomenire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, PS Corneliu va oficia Sfânta Liturghie pe podiumul special amenajat lângă Catedrala patriarhală, alături de un sobor de ierarhi condus de Înaltpreasfințitul Mitropolit Hrisostom de Patras.

În data de 27 octombrie, Părintele Episcop Corneliu va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească în sobor de arhierei, condus de către Preafericitul Părinte Teodor al II-lea, Papă şi Patriarh al Alexandriei şi al întregii Africi şi de Preafericitul Părinte Daniel, Arhiepiscopul Bucureştilor, Mitropolitul Munteniei şi Dobrogei, Locţiitor al Tronului Cezareii Capadociei şi Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Vineri, 28 octombrie, Preasfinţia Sa va lua parte la şedinţa omagială a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, dedicată anului 2011 ca An omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii în Patriarhia Română