canonizare

Proclamarea canonizării sfinţilor putneni

Duminică, 14 mai 2017, va avea loc la Mănăstirea Putna proclamarea solemnă a canonizării sfinţilor putneni: Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, şi Cuvioşii Sila, Paisie şi Natan, în prezenţa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române înconjurat de un sobor de arhierei, din care va face parte şi ierarhul nostru, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor.

Manifestări religioase în Arhiepiscopia Râmnicului. Trei Biserici Ortodoxe reprezentate la evenimente

Manifestările religioase dedicate ocrotitorului Anului 2016 în Patriarhia Română au continuat miercuri, 28 septembrie 2016, la Râmnicu Vâlcea.

Biserica Mănăstirii Antim din oraşul Râmnicu-Vâlcea a fost sfințită de Patriarhul României, Patriarhul Antiohiei, Mitropolitul Ioan de Rustavi (reprezentantul Patriarhiei Georgiei) și alți ierarhi ai celor trei Biserici.

Şedinţa Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei

Astăzi, 20 mai 2016, la Mănăstirea Neamț au avut loc, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, lucrările şedinţei Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei la care au participat Înaltpreasfintitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Înaltpreasfintitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, Preasfintitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor și Preasfintitul Părinte Calinic Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iasilor.

Subscribe to RSS - canonizare