Știri

24 Iulie 2017

În ziua de 21 iulie 2017, a avut loc, la reședința mitropolitană din Iași, Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, la care au participat toți membrii acestui for bisericesc.

18 Iulie 2017

Urmare solicitării Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, de convocare a Sinodului Permanent „în vederea cercetării presupuselor abateri de natură morală de care este acuzat Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor” şi urmare referatului Cancelariei Sfântului Sinod nr. 7600 din 17 iulie 2017 privind necesitatea unor precizări statutare şi regulamentare referitoare la cercetarea şi judecarea unui ierarh, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Preşedintele Sfântului Sinod, a convocat Comisia pentru Statut şi regulamente a Bisericii Ortodoxe Române în zilele de 27 şi 28 iulie 2017 şi şedinţa de lucru a Sinodului Permanent în zilele de 17 şi 18 august 2017.

18 Iulie 2017

În ziua de 14 iulie 2017, s-a întrunit la Reşedinţa mitropolitană din Iaşi Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

6 Iulie 2017

În zilele de 4 și 5 iulie 2017, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-au desfășurat ședințele de lucru ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

6 Iulie 2017

În ziua de 4 iulie 2017, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a desfășurat ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

30 Iunie 2017

Alăturat vă prezentăm predica Preasfințitului Părinte Episcop Corneliu al Hușilor la sărbătoarea Sf. Ap. Petru și Pavel, ocrotitorii Catedralei episcopale din Huși, precum și știrea difuzată de TV Trinitas, privitor la acest frumos eveniment din viața Episcopiei Hușilor.

28 Iunie 2017

În ziua prăznuirii Sfinților Apostoli Petru şi Pavel, Catedrala episcopală din Huşi, îşi sărbătoreşte hramul.

26 Iunie 2017

Zilele acestea absolvenții claselor a 12-a susțin probele scrise ale Examenului de Bacalaureat 2017. Cu acest prilej, Părintele Patriarh Daniel le transmite binecuvântarea și încurajările Preafericirii Sale.

23 Iunie 2017

Episcopia Hușilor constată cu îngrijorare atacurile fără niciun scrupul ale pretinșilor jurnaliști de la cotidianul local „Vremea nouă”, care prin articole cu subiecte inventate încearcă să denigreze persoana Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor. Ne întrebăm care este miza articolelor plătite și în slujba cui s-au pus aceștia, căci prin minciună niciodată nu poți sluji adevărului!

16 Iunie 2017

Urmare Comunicatului Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași  privitor la punerea în mișcare a acțiunii penale și a reținerii pentru 24 de ore, începând cu data de 15 iunie a inculpaților: Jitaru Sebastian Cristi, preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huși, Damian Gheorghe, preot de caritate la Spitalul Județean Vaslui, Bumbu Răzvan Mihail, preot paroh la Parohia Văleni, jud. Vaslui, cu privire la săvârșirea infracțiunii de șantaj (sursa: http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8235);

Pagini

Subscribe to <span class="titlu-border">Știri</span>