Știri

26 Iunie 2017

Zilele acestea absolvenții claselor a 12-a susțin probele scrise ale Examenului de Bacalaureat 2017. Cu acest prilej, Părintele Patriarh Daniel le transmite binecuvântarea și încurajările Preafericirii Sale.

23 Iunie 2017

Episcopia Hușilor constată cu îngrijorare atacurile fără niciun scrupul ale pretinșilor jurnaliști de la cotidianul local „Vremea nouă”, care prin articole cu subiecte inventate încearcă să denigreze persoana Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor. Ne întrebăm care este miza articolelor plătite și în slujba cui s-au pus aceștia, căci prin minciună niciodată nu poți sluji adevărului!

16 Iunie 2017

Urmare Comunicatului Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași  privitor la punerea în mișcare a acțiunii penale și a reținerii pentru 24 de ore, începând cu data de 15 iunie a inculpaților: Jitaru Sebastian Cristi, preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huși, Damian Gheorghe, preot de caritate la Spitalul Județean Vaslui, Bumbu Răzvan Mihail, preot paroh la Parohia Văleni, jud. Vaslui, cu privire la săvârșirea infracțiunii de șantaj (sursa: http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8235);

16 Iunie 2017

În data de 15 iunie 2017, la Reşedința Mitropolitană din Iaşi, s-au desfăşurat lucrările ședinţei Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

9 Iunie 2017

Joi, 8 iunie 2017, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Vaslui, părintele diacon  Adrian Sorin Mihalache a conferențiat pe tema "Povara şi roadele credinței. Reflecții despre firescul vieții duhovniceşti în societatea cunoașterii", eveniment organizat de Asociația Tinerilor Ortodocși din Vaslui (ATOV). Manifestarea s-a desfășurat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

3 Iunie 2017

Pe 31 mai 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, a avut loc, într-un cadru binecuvântat de Dumnezeu, la Mănăstirea Bujoreni, festivitatea de premiere a elevilor care au participat la olimpiada de Religie, etapa județeană. Delegatul Preasfinţitului Părinte Corneliu a fost Părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural-misionar al Episcopiei Huşilor.

30 Mai 2017

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului și a Duminicii Părinților și a Copiilor, adresăm felicitări și îndemnuri de încurajare și de susținere pentru toate familiile creștine, dar mai ales pentru familiile care au mulţi copii. Totodată ne rugăm Preasfintei Treimi să binecuvânteze pe toţi părinţii şi pe toţi copiii, să le dăruiască sănătate şi mântuire, pace şi bucurie, întru mulţi şi fericiţi ani!

23 Mai 2017

Ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească în pacea şi iubirea Sa sufletele celor decedați, să consoleze familiile îndoliate şi să dăruiască sănătate celor răniţi.

22 Mai 2017

De sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, în istoria Complexului monahal Movila lui Burcel, comuna Micleşti, s-a mai scris o filă, una încărcată de frumuseţea şi măreţia slujbei de sfinţire a Bisericii cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“, ce a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu alţi patru ierarhi ai Bisericii noastre. Slujba arhierească de târnosire, alături de frumuseţea şi liniştea locurilor unde este aşezată venerabila mănăstire, a făcut ca mii de pelerini să-i calce pragul în această zi şi să se închine în altarul proaspăt târnosit. La final, ca o încununare a tuturor eforturilor depuse, părintele arhimandrit Ştefan Guşă a primit din partea Înaltpreasfinţitului Teofan „Crucea Moldavă“, cea mai mare distincţie a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

18 Mai 2017

Patriarhia Română constată cu îngrijorare creșterea frecvenței și a virulenței atacurilor publice împotriva Bisericii Ortodoxe Române, în legătură cu demersul democratic al Coaliției pentru Familie privind modificarea Constituției în ceea ce privește definirea clară a noțiunii de căsătorie.

Pagini

Subscribe to <span class="titlu-border">Știri</span>