Știri

19 Ianuarie 2018

În data de 21 ianuarie, în Duminica a XXXII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va sluji în parohia Cozmești, Protopopiatul Vaslui.

19 Ianuarie 2018

În seara zilei de 17 ianuarie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Husilor, a săvârșit slujba Privegherii în cinstea Sfinților Ierarhi Atanasie și Chiril, arhiepiscopii Alexandriei, la mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului" – Alexandru Vlahuță, răspunzând invitației părintelui stareț Zaharia Curteanu.

15 Ianuarie 2018

În după-amiaza zilei de 14 ianuarie, după Sfânta Liturghie oficiată în biserica cu hramul „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din orașul Negrești, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, însoțit de părintele protopop Adrian Chirvasă a vizitat bisericile din Negrești, oferind preoților slujitori Sfinte Antimise noi.

15 Ianuarie 2018

În Duminica a XXIX-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din orașul Negrești, protopopiatul Vaslui.

13 Ianuarie 2018

În data de 14 ianuarie, în Duminica a XXIX-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, va sluji în biserica cu hramul "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul", parohia Negreşti III, protopopiatul Vaslui.

13 Ianuarie 2018

Victoria Sfântului Voievod Ştefan cel Mare împotriva turcilor de la Podu Înalt a fost marcată miercuri, 10 ianuarie 2018, printr-o serie de evenimente religioase şi militare.

8 Ianuarie 2018

De sărbătoarea Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Huși.

8 Ianuarie 2018

Cu câteva zile înainte de vacanța de Crăciun, copiii din localitatea Fâstâci, comuna Cozmești, au avut un motiv de mare bucurie, deoarece printr-o actiune caritabilă, organizată de părintele Constantin Mogoș de la Biserica Domnească „Sfântul Ioan Botezatorul” din Vaslui, cu sprijinul Fundației „Prieteni pentru Moldova” din Olanda, toate sălile de clasă în care ei învață, au fost dotate cu mobilier nou, ceea ce înseamnă o îmbunătățire considerabilă a condițiilor de studiu în aceste locații.

5 Ianuarie 2018

De Sărbătoarea Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va sluji la Catedrala Episcopală din Huși.

3 Ianuarie 2018

După oficierea Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare în prima zi a lunii ianuarie, a avut loc în Catedrala Patriarhală o slujbă de Te Deum. În cadrul acesteia, anul 2018 a fost proclamat ca An omagial al unității de credință și de neam și An comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română.

Pagini

Subscribe to <span class="titlu-border">Știri</span>