Știri

23 Mai 2017

Ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească în pacea şi iubirea Sa sufletele celor decedați, să consoleze familiile îndoliate şi să dăruiască sănătate celor răniţi.

22 Mai 2017

De sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, în istoria Complexului monahal Movila lui Burcel, comuna Micleşti, s-a mai scris o filă, una încărcată de frumuseţea şi măreţia slujbei de sfinţire a Bisericii cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“, ce a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu alţi patru ierarhi ai Bisericii noastre. Slujba arhierească de târnosire, alături de frumuseţea şi liniştea locurilor unde este aşezată venerabila mănăstire, a făcut ca mii de pelerini să-i calce pragul în această zi şi să se închine în altarul proaspăt târnosit. La final, ca o încununare a tuturor eforturilor depuse, părintele arhimandrit Ştefan Guşă a primit din partea Înaltpreasfinţitului Teofan „Crucea Moldavă“, cea mai mare distincţie a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

18 Mai 2017

Patriarhia Română constată cu îngrijorare creșterea frecvenței și a virulenței atacurilor publice împotriva Bisericii Ortodoxe Române, în legătură cu demersul democratic al Coaliției pentru Familie privind modificarea Constituției în ceea ce privește definirea clară a noțiunii de căsătorie.

18 Mai 2017

Ceea ce face unic ținutul Bucovinei, dincolo de frumusețile și bogățiile naturale, culturale și istorice e faptul că a fost sfințit prin nevoințele cuvioșilor din mănăstirile și locașurile de cult. Tocmai pentru a evidenția acest lucru, în această duminică, în prezența Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române și a zeci de ierarhi a avut loc, la Mănăstirea Putna, Proclamarea solemnă a canonizării Sfinților Putneni. Mitropolitul Iacob Putneanul și Cuvioșii Sila, Paisie și Natan au arătat încă o dată astăzi veridicitatea proverbului românesc: „Omul sfințește locul”.

12 Mai 2017

Duminică, 14 mai 2017, va avea loc la Mănăstirea Putna proclamarea solemnă a canonizării sfinţilor putneni: Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, şi Cuvioşii Sila, Paisie şi Natan, în prezenţa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române înconjurat de un sobor de arhierei, din care va face parte şi ierarhul nostru, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor.

10 Mai 2017

În Biserica cu hramurile „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe“ şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul“ din Parohia Corni - Albeşti, Protopopiatul Huşi, s-a oficiat ieri, 9 mai 2017, slujba Înmormântării mamei Preasfinţitului Episcop Corneliu, Ruxanda Onilă. Cu acest prilej, s-a citit mesajul de condoleanţe al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

10 Mai 2017

Preasfințite Părinte Corneliu,

Îndurerată familie,

Hristos a înviat!

Am aflat cu multă durere de trecerea din această viață a mamei Preasfinției Voastre, doamna Ruxandra Onilă, fiică vrednică a Bisericii noastre.

Iubită de familia sa şi de cei din jur, doamna Ruxandra Onilă reprezintă pentru cei care au cunoscut-o şi prețuit-o un model luminos de părinte creştin, care şi-a dedicat viaţa familiei sale, având o credință creștină profundă şi statornică. Ea şi-a crescut cei trei copii în dragoste față de Dumnezeu şi de Biserică şi, în mod deosebit s-a bucurat să ştie că unul din fii săi, Preasfințitul Părinte Episcop Corneliu, a ales viața monahală, devenind ierarh al Bisericii noastre şi arhipăstorul spiritual al românilor ortodocși din Episcopia Huşilor.

În aceste momente de întristare, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul roabei Sale Ruxandra împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

4 Mai 2017

Starea omului atotsuficient, lăsat pe seama propriilor puteri, a dus la egoism, la zgârcenie, insensibilitate, la lipsa dragostei și la sfârșit inuman. Multe dintre lipsurile noastre sunt accentuate de necredința și insuficienta prevedere a faptelor pe care le putem arăta, dar le evităm din comoditate, din ușurătate și neimplicare. De aceea, voluntariatul la noi este inexistent în comparație cu alte societăți care se gândesc nu numai la ele însele, ci și la cei în mijlocul cărora trăiesc și care au nevoie de compasiunea și ajutorul lor.

4 Mai 2017

În purtarea sa de grijă și preocuparea de punere în valoare a zestrei sale patrimonial-culturale, Biserica Ortodoxă Română a organizat numeroase muzee și colecții bisericești muzeale. Acestea funcționează în cadrul unor centre și catedrale eparhiale, mânăstiri sau chiar biserici parohiale. Numărul lor total este de peste 300: 277 muzee și colecții muzeale și 42 de centre de ocrotire a patrimoniului bisericesc.

28 Aprilie 2017

Urmare apariției în presa locală a unor informaţii total eronate cu privire la Slujba punerii pietrei de temelie pentru biserica din localitatea Todireşti, judeţul Vaslui, din data de 18 aprilie 2017, aducem la cunoștință următoarele:

Pagini

Subscribe to <span class="titlu-border">Știri</span>