patriarhul Daniel

Adunarea Națională Bisericească la final. Patriarhul României: Mulțumim clerului și credincioșilor care iubesc Biserica și lucrează pentru unitatea ei

La Palatul Patriarhiei din București s-a desfășurat în 8 februarie 2017 ședința anuală a Adunării Naționale Bisericești. Patriarhul Daniel a prezidat lucrările.

Noi hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române relevante pentru viața bisericească a românilor din cele două Americi

În ziua de 28 octombrie 2016, în Sala Sinodală din Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc prima parte a şedinţei de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în care au fost luate următoarele hotărâri relevante pentru viața bisericească a românilor ortodocşi din cele două Americi:

Subscribe to RSS - patriarhul Daniel