PF Daniel

Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel adresat Preasfințitului Părinte Corneliu

Preasfințite Părinte Corneliu,

Îndurerată familie,

Hristos a înviat!

Am aflat cu multă durere de trecerea din această viață a mamei Preasfinției Voastre, doamna Ruxandra Onilă, fiică vrednică a Bisericii noastre.

Iubită de familia sa şi de cei din jur, doamna Ruxandra Onilă reprezintă pentru cei care au cunoscut-o şi prețuit-o un model luminos de părinte creştin, care şi-a dedicat viaţa familiei sale, având o credință creștină profundă şi statornică. Ea şi-a crescut cei trei copii în dragoste față de Dumnezeu şi de Biserică şi, în mod deosebit s-a bucurat să ştie că unul din fii săi, Preasfințitul Părinte Episcop Corneliu, a ales viața monahală, devenind ierarh al Bisericii noastre şi arhipăstorul spiritual al românilor ortodocși din Episcopia Huşilor.

În aceste momente de întristare, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul roabei Sale Ruxandra împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Patriarhul României îndeamnă la susţinerea familiei tradiţionale, formată din bărbat şi femeie

Familia trebuie să facă faţă astăzi multiplelor provocări şi crize din societatea contemporană. De aceea Biserica îşi arată grija, responsabilitatea, preţuirea şi mai ales sprijinul pentru această instituţie importantă a societăţii în care trăim.Pentru că, atât în România, cât şi în întreaga Europă, familia creştină se confruntă cu criza economică (sărăcie, şomaj, nesiguranţa zilei de mâine, emigraţia ş.a.), cu criza morală (libertinajul, avortul, divorţul, abandonarea copiilor, violenţa domestică, delicvenţa juvenilă, traficul de fiinţe umane ş.a.), şi cu criza spirituală (sectarismul, fanatismul, prozelitismul religios ş.a.).

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti

Cuvântul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, rostit vineri, 1 ianuarie 2016, în Catedrala patriarhală, cu prilejul proclamării anului 2016 drept Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creștin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română:

Cuvânt părintesc şi prietenesc pentru tineri

Dragi tineri,

În aceste momente de mare durere pentru moartea multor tineri nevinovați la Clubul Colectiv din Bucureşti, pentru familiile îndoliate care îşi plâng pe cei dragi ai lor, şi pentru cei răniți care se află în spitale, dar şi în vreme de mare frământare socială, vă adresăm cuvânt părintesc de mângâiere şi de prețuire, de pace şi binecuvântare.

Postul Mare

"Postul cel bun hrănind inima, odrăslește dum­nezeiește spic de virtuți; pe care să-l dorim întru aceste sfinte zile, primind sfințenie" (Triod, stihira I, cântarea a IX-a, de la Utrenia de marți dimineața din a doua săptămână a Sfântului și Marelui Post)

Pagini

Subscribe to RSS - PF Daniel