În seara zilei de 21 decembrie 2023, copiii din Grupul vocal folcloric „Floarea Dorului”, de la Palatul Copiilor din Vaslui, coordonat de profesorul Călin Adrian Gheorghe, au fost primiți la Reședința patriarhală din București și l-au colindat pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Cu binecuvântarea Părintelui Episcop Ignatie, am însoțit grupul vocal folcloric „Floarea Dorului”, din Vaslui, dirijat de domnul profesor Călin Adrian Gheorghe, care a mers să îl colinde pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Reședința patriarhală din București.

În cuvântul adresat cu acest prilej, Părintele Patriarh a evidențiat dragostea și efortul colindătorilor, veniți de la un drum destul de  lung, dar și frumusețea colindului și a costumelor populare autentice. A mulțumit Preasfințitului Ignatie pentru inițiativa aceasta, a invitat grupul la o fotografie în amintirea acestui moment, apoi a răsplătit colindul cu câte un dar și bănuți.

Pentru copiii participanți, ca și pentru și însoțitori, a fost un moment deosebit, atât pentru întâlnirea cu Părintele Patriarh, cât și pentru închinarea în Catedrala Patriarhală și vizitarea reședinței patriarhale, un edificiu cu încărcătură spirituală, culturală și istorică, a menționat părintele protopop Adrian Chirvasă, însoțitorul grupului de colindători.