În după-amiaza zilei de sâmbătă, 2 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a sfințit casa parohială a Parohiei Negrești II, Protopopiatul Vaslui.

Alături de Preasfinția Sa s-au aflat și părinții protopopi Adrian Chirvasă și Iulian Ștefan, și părintele paroh Ciprian Negel.

Ierarhul Hușilor i-a mulțumit părintelui paroh pentru că, într-un timp destul de scurt, a reușit, alături de credincioși și de Primăria și Consiliul local  Negrești, să ridice casa parohială:

Harul lui Dumnezeu și iubirea Sa au fost invocate, să vină în această casă parohială, ridicată cu multă trudă.

Când a intrat în casa vameșului Zaheu, acesta i-a promis lui Hristos că își va schimba radical viața, ceea ce s-a și întâmplat. În orice casă unde este Hristos prezent, este pacea, iubirea și harul Său.

În semn de prețuire, Preasfinția Sa l-a hirotesit întru iconom pe părintele paroh Ciprian Negel.