Reședința episcopală din Huși a răsunat miercuri, 23 decembrie 2020, de glasurile cetelor de colindători.

Respectându-se regulile specifice stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului, Părintele Episcop Ignatie a primit colindători de la Centrul Eparhial Huși, corurile mănăstirilor Bujoreni și Alexandru Vlahuță, elevi de la Școala din Oșești, grupuri din Parohiile Stănilești, Crasna și Pogănești, precum și din Bârlad și din comuna Matca, județul Galați.

Tot miercuri au ajuns la Huși și membrii Grupului folcloric „Mugurel”, din Vaslui,  coordonați de profesorii Maria și Mihail Cornea.

Ambasadori ai folclorului autentic românesc pe plan internațional,  ei au reprezentat, în ultimii 20 de ani, judeţul Vaslui, la festivaluri, concursuri naţionale şi internaţionale, participări concretizate în numeroase premii.

Ierarhul Hușilor a răsplătit cu daruri pe toți membrii grupurilor de colindători.