Adormirea Maicii Domnului

Slujirile Preasfinţitului Părinte Episcop Corneliu la praznicul Adormirii Maicii Domnului şi în Duminica a 11-a după Rusalii (15-16 august 2015)

Mâine, 15 august 2015, la sărbătoarea Adornirii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bujoreni, Protopopiatul Bârlad, cu prilejul hramului istoric al bisericii mănăstirii, construită în anul 1840 de către Ioanichie Konachi. Duminică, 16 august, Preasfinția Sa va resfinţi biserica cu hramurile "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" şi "Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie" din Huşi, după care va oficia Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Postul Adormirii Maicii Domnului începe anul acesta vineri, 31 iulie

Postul Adormirii Maicii Domnului începe anul acesta vineri, 31 iulie 2015, deoarece ziua de 1 august căzând sâmbătă, iar ziua de dinainte fiind zi de vineri, adică zi de post, după rânduiala liturgică a Bisericii noastre se mută ziua de început a Postului Sfintei Mării de pe 1 august pe 31 iulie. Postul acesta (popular - al Sântă-Măriei), care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, e rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuțile alese ale Sfintei Fecioare și de postul cu care ea însăși, după tradiție, s-a pregătit pentru trecerea la cele veșnice.

„Înălţarea crucii unei biserici reprezintă semnul biruinţei“ (GALERIE FOTO)

Credincioşii din judeţul Vaslui au participat în număr mare la sfinţirea Bisericii „Adormirea Maicii Domnului“ - Crasna, Protopopiatul Huşi, judeţul Vaslui. Slujba târnosirii a fost oficiată duminică, 11 mai 2014, de Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Pr. paroh Ciprian Pilă, care este şi inspector eparhial al Episcopiei Huşilor, a primit distincţia de iconom stavrofor.

Subscribe to RSS - Adormirea Maicii Domnului