Iași

5 ierarhi și zeci de preoți și diaconi, la hramul istoric al Catedralei Mitropolitane din Iași

Catedrala Mitropolitană din Iaşi, cel mai mare sfânt locaş din capitala Moldovei, şi-a sărbătorit ieri hramul istoric - praznicul împărătesc al Întâmpinării Domnului. Cu acest prilej, ierarhi și clerici, oficialități locale și județene, precum şi credincioşi din întreg cuprinsul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei şi-au îndreptat paşii spre catedrala ieșeană, care mai are încă două hramuri - Sfânta Cuvioasă Parascheva şi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Preasfințitul Corneliu la hramul bisericii "Sfântul Iulian din Tars" din Iaşi

Parohia "Sfântul Iulian din Tars", aflată în Campusul "Tudor Vladimirescu" din Iaşi, şi-a serbat sâmbătă 21 iunie 2014, hramul. Vineri seară, slujba Vecerniei a fost săvârşită de Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. În ziua hramului, slujba Utreniei a fost urmată de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru cei adormiţi.

Subscribe to RSS - Iași