Sâmbătă, 02 noiembrie 2019, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit, la biserica din localitatea Deleni, Protopopiatul Huşi, Taina Sfântului Botez pentru pruncul Ştefan, copilul părintelui Octavian-Constantin Simion, parohul Parohiei Deleni.

Părintele Episcop Ignatie a explicat celor prezenţi principalele momente din slujba Botezului, afirmând că „cel mai frumos dar din partea unui prunc este zâmbetul său”.

Totodată, Ierarhul Huşilor a remarcat că pruncul Ştefan este pus sub ocrotirea Sfântului Simion Ştefan, Mitropolitul Transilvaniei, cel în timpul căruia s-a realizat prima traducere integrală, în limba română, a Noului Testament (Bălgrad, 1648).

După slujba Botezului, Preasfinţia Sa a sfinţit casa parohială, nou renovată, a Parohiei Deleni.