La Centrul de afaceri din Vaslui, Fundația World Vision România a organizat Târgul Proiectelor Comunitare. La eveniment au fost prezenți reprezentanți ai  instituțiilor județene din Vaslui, din partea Episcopiei Hușilor, ai Prefecturii Vaslui, instituții cu care Fundația World Vision România, prin biroul teritorial Iasi-Vaslui a colaborat în toți acești ani.Parteneriatul dintre Fundația World Vision România și Biserică, în cadrul județului Vaslui se desfășoară în orașul Negrești și în 13 comune (cu 85 de sate) din județ.

Astăzi 5 iunie, la Centrul de afaceri din Vaslui, Fundația World Vision România a organizat Târgul Proiectelor Comunitare cu ocazia împlinirii a cinci ani de activitate în domeniul dezvoltării comunitare în  județul Vaslui. La eveniment au fost prezenți reprezentanți ai tuturor instituțiilor județene din Vaslui, din partea Episcopiei Hușilor, ai Prefecturii Vaslui, instituții cu care Fundația World Vision România, prin biroul teritorial Iasi-Vaslui a colaborat în toți acești ani, alături de beneficiari ai programelor WVR.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, din partea Episcopiei Hușilor a participat Pr Cosmin Gubernat, Consilier al Sectorului cultural și social –misionar, care a transmis mesajul de binecuvântare și de susținere al Preasfinției Sale adresat coordonatorilor biroului zonal al World Vision România, instituțiilor partenere, precum și beneficiarilor programelor dezvoltate. Parteneriatul dintre Fundația World Vision România și Biserică, în cadrul județului Vaslui se desfășoară în orașul Negrești și în 13 comune (cu 85 de sate) din județ: Oșești, Vulturești, Rebricea, Pungești, Rafaila, Todirești, Dumești, Bălteni, Delești, Zăpodeni, Laza, Ivănești și Poienești. Prin intermediul preoților din aceste comunități s-au dezvoltat numeroase proiecte ce au vizat creșterea bunăstării copiilor și familiilor lor, în special a celor aflați în situații de risc. Preasfinția Sa dorește continuarea și extinderea activităților sociale și umanitare în cadrul comunităților defavorizate din județ, în special prin implicarea susținută a factorilor de decizie locali, prin colaborarea strânsă cu parohiile, căci în cele mai multe cazuri, Biserica a rămas singura instituție stabilă din comunitate ce-i coagulează pe oameni.

În cadrul acestei manifestări s-au oferit mai multe distincții celor care au realizat sau au făcut posibilă realizarea celor mai reprezentative proiecte, unul dintre aceștia fiind și preotul Cătălin Mistrianu de la Parohia Vulturești.

În prezent, programele WVR din județul Vaslui se adresează unui număr de peste 5.000 de copii, 220 de familii de agricultori/fermieri și 158 de adolescenți, bugetul alocat în mod direct pentru creșterea bunăstării copiilor și familiilor, în 2013, ridicându-se la peste 1.280.000 lei.

Târgul Proiectelor comunitare a reunit peste 150 de beneficiari și parteneri, copii, tineri și adulți care s-au implicat activ în proiectele specifice desfășurate de Fundația WVR în sectoare precum educația, societatea civilă, protecția copiilor și tinerilor, dezvoltare economică și parteneriate cu biserica locală. Participanții au putut vedea lucruri frumoase realizate de copiii din comunitățile rurale (origami, ouă încondeiate, pictură pe sticlă, tablouri din sfoară, împletituri, machete sau felicitări), le-au fost prezentate modele de cetățenie activă și proiectele scrise și implementate de membrii comunităților, precum și o expoziție de produse alimentare tradiționale românești, realizată de fermierii și apicultorii din proiectele de dezvoltare economică și agricolă WVR.