În data de 07 august 2009, Sectorul Social - Filantropic şi Misionar al eparhiei a organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, o activitate caritabilă în biserica parohiei Giurcani din judeţul Vaslui.

În cadrul acestei activităţi, au fost oferite haine şi încălţăminte pentru toate categoriile de vârstă la 150 de familii nevoiaşe din partea Episcopiei Huşilor în parteneriat cu Fundaţia “Maica Tereza” şi Fundaţia “Prieteni pentru Moldova”, ambele din Olanda.

Beneficiarii au provenit din localităţile Murgeni, Giurcani, Peicani, Găgeşti şi Tupilaţi.

Tot în cursul aceleiaşi zile, s-a organizat o acţiune similară în biserica parohiei Şuletea pentru un număr de 150 de familii din localităţile Stoişesti, Dodeşti, Fedeşti, Jigălia şi Şuletea.

Activitatea se va continua mâine, 08 august, la mănăstirea Floreşti unde vor fi distribuite haine şi încălţăminte la un număr de 150 de familii din localităţile învecinate.

Buna desfăşurare a activităţilor a fost posibilă prin implicarea directă a preoţilor şi cu suportul parohiilor din care au provenit beneficiarii acestui program.

Activităţile sunt parte componentă a Programului “Ajutor pentru familii sărace şi cu mulţi copii”, având ca scop îmbunătăţirea situaţiei sociale a familiilor nevoiaşe din judeţul Vaslui.

Programul se desfăşoară permanent din anul 2003, cu sprijinul organizaţiilor mai sus menţionate.