Duminică, 22 mai, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor va săvârși slujba de sfințire a bisericii cu hramul Sf. Împărați Constantin și Elena din satul Mălăiești, comuna Vutcani.

Biserica, având hramurile „Sfintii Impărati Constantin si Elena”, „Sfântul Ierarh Nicolae” si „Sfânta Mucenită  Aglaie” a fost ctitorită între anii 1884-1885 de către credinciosii crestini, Constantin Corbu - comandor al Coroanei României si sotia sa,  Aglae,  născută Botez.

Ea a fost înzestrată de ctitori cu numeroase obiecte de cult si icoane argintate, precum si cu o suprafată de 24 hectare de pamânt, pentru întretinere si reparatii ulterioare.

Sfântul lăcas a fost sfintit de P.S. Silvestru Bălănescu, Episcopul Husilor în anul 1885, după cum reiese din actul de sfintire initial.

Lucrările de consolidare, restaurare si amenajare s-au desfăsurat între anii 2006-2016 si au fost executate de S.C. Restaco S.R.L.  Suceava, în conformitate cu proiectul tehnic executat de arhitect Alexandra Chiliman Juvara, nepoata boierului Constantin Corbu, ctitorul bisericii.

Ctitorii principali au fost Institutul National al Patrimoniului si doamna Silviana Bahrim, primar al Comunei Vutcani.