Tinerii din Grupul catehetic „Mesagerii faptelor bune”, al Parohiei Codăești II, Protopopiatul Vaslui, coordonați de părintele paroh Dragoș Marin, dezvoltă, în cadrul întâlnirilor avute, temele sugerate în cadrul Concursului Național Catehetic 2024, „Hristos – Cuvântul care vindecă”.

În parteneriat cu doamna profesoară Corina Dumitriu și cu doamna bibliotecar Mihaela Săvuc, tinerii, coordonați de părintele Dragoș Marin, au luat parte activ la prima cateheză, intitulată:Importanța implicării tinerilor în cercetarea și îngrijirea bolnavilor”

Cei prezenți au creionat răspunsuri la întrebările:

„Au tinerii ceva de oferit Bisericii?; Care sunt nevoile bolnavilor ce pot fi împlinite de tineri?; Cum îl determinăm pe un tânăr să se implice?; Ce calități trebuie să aibă un tânăr pentru a cerceta și îngriji pe bolnavi?; Ce fac tinerii pentru a-i ajuta pe bolnavi?; Ce simt tinerii când ajută?; Este mportantă organizarea tinerilor pentru a-i ajuta pe bolnavi?; Ce importanță are pentru Biserica Ortodoxă implicarea tinerilor în ajutorarea bolnavilor?”.

În a doua parte a întâlnirii, au avut loc discuții libere pe marginea materialelor prezentate, în care tinerii voluntari din grupul parohial s-au regăsit. Copiii au avut astfel ocazia să rețină faptul că, dacă învață să ocrotească viața și să îi înțeleagă pe cei în suferință, vor fi mai receptivi față de nevoile celor din jur și mai implicați în activitățile parohiei.