În legătură cu protestul organizat duminică, 29 martie 2009, în centrul Capitalei, împotriva hotărârii de Guvern privind folosirea dispozitivelor medicale implantabile, participanţii la protest cerând Bisericii să condamne implanturile medicale, facem următoarele precizări:

În conformitate cu învăţătura de credinţă şi morala creştină ortodoxă, Biserica Ortodoxă Română apără viaţa, demnitatea, integritatea şi identitatea persoanei umane şi respinge orice este dăunător acestora, indiferent de sursa provocărilor dăunătoare. Ca atare, Biserica acţionează în societate pe baza principiilor sale teologice, spirituale şi morale, fără a se substitui însă instituţiilor Statului de Drept (Preşedinţie, Parlament, Guvern), întrucât are permanent în vedere distincţia sferelor de competenţă şi responsabilitate, chiar şi atunci când acceptă cooperarea cu aceste instituţii pentru binele societăţii. Aşadar, Biserica nu trebuie folosită ca opozant, alternativă sau substitut al Statului de Drept ori ca suport al unor grupări cu orientări ideologice nedeclarate.

Întrucât se conduce după propriile principii în relaţiile cu Statul şi Societatea, Biserica Ortodoxă Română nu reacţionează automat şi fără discernământ la presiunile şi manifestaţiile stradale ale unor asociaţii şi organizaţii, care – fără o consultare prealabilă cu Patriarhia Română – folosesc Dealul Mitropoliei ca loc de desfăşurare a mişcărilor protestatare, uitând că Biserica are menirea de a fi, în primul rând, un factor al păcii sociale.

Sursa: basilica.ro