Ieri, 17 august 2009,  începând cu orele 10, în sala de şedinte a Consiliului Judeţean Vaslui a avut loc o întâlnire de lucru cu preoţii şi stareţii din cadrul Protopopiatelor Vaslui şi Negreşti.

Conferinţa a fost prezidată de către PS Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor şi în cadrul acesteia au fost discutate o serie de probleme administrative curente, cu privire la disciplina clerului şi au fost prezentate o serie de comunicări ale Centrului Eparhial Huşi.

În după amiaza aceleiaşi zile, Preasfinţia Sa a efectuat vizite pastorale la toate bisericile din municipiul Vaslui şi suburbiile sale. Au fost vizitate un număr de 11 unităţi de cult, după cum urmează: parohia Sf. Împăraţi Constantin şi Elena, parohia Sf. Ioan, parohia Sf. Cuv. Parascheva, parohia Sf. Arhangheli, parohia Sf. Andrei Delea, parohia Sf. Nicolae, parohia Sf. Apostoli, parohia Sf. Treime, parohia Brodoc, parohia Moara Grecilor – Cartierul Nou şi capela Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui, ce urmează a fi sfinţită în data de 20 septembrie.

Scopul acestor vizite a fost acela de a se cunoaşte activităţile pastorale, misionare şi filantropice desfăşurate în cadrul acestor parohii, dar şi pentru identificarea nevoilor cu care se confruntă preoţii şi credincioşii eparhiei noastre.

Astăzi, ierarhul nostru va prezida conferinţa cu preoţii şi stareţii din cadrul Protopopiatului Bârlad, iar după finalizarea conferinţei Preasfinţia Sa va efectua vizite pastorale la toate parohiile din acest oraş.